Niewiele osób przy zakupie mieszkania lub budowie domu zastanawia się nad takimi drobiazgami jak dzwonek do drzwi. Wbrew pozorom wybór tego małego urządzenia może okazać się jednak decyzją wartą przemyślenia, ponieważ – jak mówi znane przysłowie – diabeł tkwi właśnie w szczegółach.
Podstawowa klasyfikacja
Wstępnie możemy podzielić dzwonki do drzwi na przewodowe i bezprzewodowe. Jak łatwo się domyślić, pierwszy rodzaj działa dzięki odpowiedniej kombinacji kabli, zazwyczaj znajduje się także blisko drzwi wejściowych; z tego względu dzwonki bezprzewodowe wydają się dużo wygodniejszym wyjściem, szczególnie jeśli uwzględniamy możliwość ich wymiany (w wypadku dzwonka przewodowego jest to dużo trudniejsze). Nie zapominajmy jednak o cenie – dzwonek przewodowy jest o wiele tańszy od swojego bezprzewodowego odpowiednika (często kosztuje jedynie kilkanaście złotych, chociaż zależy to również od wybranego modelu). Ponadto w przypadku dzwonków bezprzewodowych należy doliczyć koszt baterii, dzięki którym urządzenie pozostaje sprawne.
Parametry i funkcje
Dzwonki do drzwi różnią się między sobą przede wszystkim wielkością, rodzajem zasilania, zasięgiem, sygnałem dźwiękowym czy wreszcie przyciskiem. Dobierając dzwonek pod względem wielkości powinniśmy mieć pewność, że nie będzie wyglądał groteskowo lub nie zabierze zbyt dużo miejsca. W przypadku wyboru przycisku do dzwonka trzeba zwrócić uwagę na to, by był on odporny na niską temperaturę – dotyczy to w szczególności dzwonków przewodowych. Ważnym kryterium jest wspominany także wcześniej zasięg; w terenie otwartym powinien wynosić od 50 do 60 metrów.
Melodie i poziom dźwięku
Jak wiadomo, dzwonki są zaprogramowane na określone dźwięki lub melodie, co również ma wpływ na nasz wybór. Obecnie producenci oferują szeroką gamę dźwięków, o naprawdę dobrej jakości, znacznie przewyższającej propozycje dostępne na rynku jeszcze kilka lat temu. Do wyboru mamy zarówno klasyczny dzwonek – gong, jak też odgłosy ptaków bądź różnego rodzaju muzyczne hity. Pamiętajmy także o poziomie natężenia dźwięku, który nie powinien przekraczać ok. 80 dB.