Firany, choć przez wielu niedoceniane i na co dzień niedostrzegane, są bardzo istotnym elementem dekoracji wnętrz. Powinniśmy jednak wiedzieć, że ostateczny efekt jest uzależniony nie tylko od wybranego przez nas wzoru i koloru, ale także od rodzaju i właściwości materiałów, z jakich firany zostały wykonane.
Firany żakardowe
Jednym z najpopularniejszych, od dawna stosowanych materiałów jest żakard. Firany żakardowe wykonuje się najczęściej z poliestrowych nici, czasem z domieszką włókien bawełny. Żakard dobrze przepuszcza światło słoneczne, dzięki czemu nadaje się on również do zacienionych pomieszczeń.
Do głównych atutów żakardu należy też bardzo duża trwałość i bogactwo wzorów. Co więcej, w zależności od wybranego wzoru i gęstości splotu, firany żakardowe można powiesić niemal w każdym pomieszczeniu. Minusem żakardu może być jednak fakt, że jest on podatny na osadzanie się kurzu, przez co firany wymagają częstego prania.
Firany z woalu
Woal jest tkaniną o mocnym skręcie, którą tworzy się najczęściej z mieszanki włókien sztucznych i bawełny. Firany z woalu niezbyt dobrze przepuszczają światło słoneczne, więc będą idealne do pomieszczeń, w których chcemy ograniczyć jego ilość.
Firany z woalu zwykle dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach, w tym również z finezyjnymi zdobieniami. Przed zakupem powinniśmy jednak mieć na uwadze, że woal najlepiej prać ręcznie, a firanki zazwyczaj wymagają prasowania.
Firany z organzy
Tradycyjnie organza była tkaniną z jedwabnej przędzy, ale obecnie bardzo popularne są też jej odpowiedniki z nylonu, poliestru bądź bawełny. Firany z organzy charakteryzują się dużą przejrzystością i zwiewnością, przez co świetnie sprawdzają się w ciemnych, zacienionych pomieszczeniach. Co więcej, organza dostępna jest w wielu wzorach oraz kolorach, dzięki czemu łatwo możemy wybrać firany pasujące do naszego wnętrza.
Firany z tiulu
Tiul to bardzo delikatny, niezwykle dekoracyjny materiał, wykonywany z naturalnego jedwabiu lub bawełny. Firany z tiulu są zwykle bardzo przejrzyste, więc w świetnym stylu pomogą nam rozświetlić każde pomieszczenie. Pamiętajmy jednak, że tiul należy regularnie prasować, a firanki wymagają systematycznego odkurzania i prania.