Sufit podwieszany jest rozwiązaniem, które coraz częściej stosuje się nie tylko w budownictwie kubaturowym, ale także mieszkaniowym. Dzięki jego szerokiemu zastosowaniu możliwe jest praktycznie nieograniczone zaaranżowanie sufitu.
Dodatkowo sam montaż jest niezwykle prosty oraz szybki w wykonaniu. Dzięki zastosowaniu płyt regipsowych można skutecznie ukryć biegnące pod sufitem elementy konstrukcji stropu. Należy pamiętać o kilku ważnych elementach, dzięki którym możliwe jest zabezpieczenie go sprzed spadnięciem.
Głównym błędem, jaki jest popełniany to złe dopasowanie płyty do pomieszczenia. Jeżeli w pomieszczeniu wilgotność nie przekracza 70%, to wówczas można zastosować zwykłe płyty o grubości 12,5 milimetra.
W przypadku łazienek, gdzie wilgotność jest większa, należy stosować specjalne płyty odporne na wilgoć. Na rynku dostępne są także płyty ognioodporne oraz o podwyższonej izolacji. Innym błędem, jaki najczęściej się popełnia to złe mocowania. Należy pamiętać, że w zależności od tego o ile chcemy opuścić sufit, stosuje się różne rozwiązania konstrukcyjne. Jeżeli podwieszamy sufit standardowo – do 12 centymetrów wówczas stosuje się standardowe podwieszenia. Jeżeli jednak przestrzeń pomiędzy sufitem a płytą ma być większa – np. jeżeli chcemy zakryć klimatyzację – wówczas konieczne jest zastosowanie konstrukcji podwieszanej na prętach mocujących.
Często popełnianym błędem podczas podwieszania sufitu jest zastosowanie nieodpowiednich elementów kotwiących do montażu. Element ten musi być bardzo dobrze dobrany, odpowiednio do konkretnego rodzaju płyt, a także od odległości sufitu do podwieszonej płyty. Innym często popełnianym błędem jest nieumiejętne przykręcanie płyt do konstrukcji nośnej. Bardzo często nie stosuje się zalecanych odległości wkrętów od krawędzi płyt. Powinna być to odległość 10 milimetrów od oryginalnej krawędzi lub 15 milimetrów od krawędzi flizowanej.
Również rozstaw wkrętów mocujących powinien być odpowiedni. Standardowo musi to być około 15-17 centymetrów – nie więcej. Równie ważne jest stosowanie elementów tej samej jakości. Należy pamiętać, że na wytrzymałość całej konstrukcji mają wpływ zawieszki, łączniki oraz profile. Wszystkie te elementy tworzą całość i skutecznie rozkładają obciążenie. O wytrzymałości całości decyduje nawet najmniejsze ogniwo. Jeżeli któryś z elementów został źle dobrany lub przymocowany cała konstrukcja może runąć. Więcej informacji w artykule Kiedy zdecydować się na sufit podwieszany? Dowiesz się więcej o tym rozwiązaniu.