Dekorowanie ścian nie zawsze musi oznaczać pokrywania ich farbą i kładzenia tapet. Stosowanie farb strukturalnych jest metodą, która nada jednocześnie powierzchni ściany ciekawy kolor i fakturę. W sklepach dostępny jest szeroki wybór tych dekoracyjnych tynków. Ale czym one właściwie są? Sprawdźmy.
Farby strukturalne, występowały będą w sklepach pod różnymi nazwami. Ich główną zaletą jest to, że burzą dekoracyjną nudę i proponują ciekawsze rozwiązania wnętrzarskie. Takie produkty często są już barwione, więc często wybór nawet jednego modelu farby strukturalnej jest bardzo trudny.
Farby strukturalne zdobywają swoja fakturę dzięki wykorzystaniu w nich drobinek kwarcu. Efekt użycia takiej farby zależy od tego, jak ją rozprowadzisz. Masę na ścianę należy nakładać pędzlem lub wałkiem. Aby uzyskać pożądane efekty np. przetarcia, baranki, efekt piasku pustyni należy rozprowadzać farbę w odpowiedni sposób. Po naniesieniu masy ścianę możemy wyczesać, by zniwelować ewentualne prześwity i miejsca, na których jest mało farby.
Każda farba strukturalna opisana będzie zgodnie z efektem, który uzyskasz po jej nałożeniu, najbardziej popularne to: baranek, raufaza, piasek pustyni. Pierwszy z nich kojarzy się głównie z białymi lub szarymi tynkami zewnętrznymi. Teraz baranki stosowane wewnątrz są dostępne w pełnej palecie barw. Raufaza to efekt podobny do baranka, ale związany z tapetowanie. Oczywiście kupno odpowiedniej tapety z taką fakturą, nałożenie jej na ścianę i pomalowanie na odpowiedni kolor to przede wszystkim czynności czasochłonne i kosztowne. Piasek pustyni to efekt drobnych ziaren piasku.
Stosowanie farb strukturalnych pozwala wykonywać ciekawe dekoracje ścienne. Możemy pomalować tylko jedną ścianę, albo nadać fakturę jednemu z barwnych pasów. Pełna dowolność i to chyba właśnie dlatego farby strukturalne cieszą się coraz większym powodzeniem. Zarówno wśród fanów klasycznych wnętrz, jak i nowoczesnych dekoracji.