Marzysz o eleganckiej aranżacji w stylu retro? Znudziło Ci się już malowanie? Może czas na tapetę. Dostępna obecnie na rynku ilość wzorów i kolorów tapet ściennych z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.
Rodzaje tapet
Tapety papierowe – są najtańsze, ale też mało wytrzymałe. W czasie tapetowania uważajmy zwłaszcza na tapety składające się z jednej warstwy – pomimo tego, że są zabezpieczone akrylem albo lakierem, są one bardzo cienkie. Natomiast tapety dwuwarstwowe są najczęściej wytłaczane i znacznie trwalsze od jednowarstwowych. Dzięki ich skomplikowanej fakturze łatwiej ukryjemy wszelkie nierówności ściany. Tapety papierowe z przyczyn oczywistych nie nadają się do pomieszczeń o wysokiej wilgotności.
Tapety z włókna szklanego – ich struktura przypomina tkaninę. Można je myć (łatwe w czyszczeniu) czy nawet malować. Są także odporne na wilgoć, dlatego idealnie sprawdzą się w każdej łazience lub kuchni.
Tapety winylowe – spód takiej tapety wykonany jest z papieru, a wierzch z winylu. Ich bogate wzornictwo otwiera nam pole do popisu przy aranżacji każdego wnętrza (możemy nawet kupić tapety winylowe w wersji błyszczącej). Cechuje je też duża trwałość oraz wytrzymałość. Ich „wadą” jest jedynie dość wygórowana cena.
Tapety na flizelinie – to tapety papierowe lub winylowe, ale podklejone warstwą flizeliny (powstałej w wyniku łączenia celulozy i poliestru) – dzięki temu są dość elastyczne. Są również bardzo wygodne w użyciu, ponieważ podczas tapetowania klejem smaruje się nie paski tapety (czyli tzw. bryty), ale ścianę. Nadają się świetnie do sypialni, ponieważ tłumią hałas.
Tapety Rauhfaser – wykonane z dwóch warstw papieru, który połączony jest drewnianymi wiórkami. Skutecznie ukrywają ścienne nierówności. Można je wielokrotnie malować, chociaż nie należy ich kłaść w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (a także tych narażonych na zabrudzenia).
Dlaczego właśnie tapeta?
Jak widać, jest z czego wybierać, w dodatku tapety sprawdzą się praktycznie we wszystkich wnętrzach – tapetować możemy salon, sypialnię, korytarz, a także kuchnię czy łazienkę. Pamiętajmy jednak o podstawowej zasadzie – jasne tapety na ścianach powiększają optycznie pomieszczenie, z kolei ciemne je zmniejszają. Natomiast tapeta w pionowe paski podwyższy wnętrze, a w paski poziome je wydłuży (z tego powodu tego typu tapety idealnie pasują do wąskiego, ciasnego czy małego korytarza). Jeśli położymy wzorzystą tapetę np. w salonie, to powinniśmy uważać z pozostałymi elementami wyposażenia – dobierajmy je z głową, ponieważ bardzo łatwo w takiej sytuacji przesadzić i po prostu przytłoczyć pomieszczenie nadmiarem dodatków czy kolorystycznych akcentów. Ciekawy efekt daje też położenie wzorzystej tapety tylko na jednej lub dwóch ścianach pokoju, podczas gdy pozostałe maluje się jednolitym kolorem farby. Możemy się także zdecydować tylko na dekoracyjne paski, którymi skutecznie zasłonimy miejsca łączenia tapety na ścianie – znajdziemy je obok tapet w każdym markecie oferujący artykuły z branży budowlanej. A jeśli nadal nie mamy pomysłu na tapetę w naszym pokoju, to najlepiej poszukajmy gotowych aranżacji w katalogach lub na stronach internetowych.