Kolor biały to też kolor – nie zapominajmy o tym, gdy urządzamy nasze wnętrza. Odkąd moda na kolory zawitała do naszych domów, biel odeszła nieco w zapomnienie, a tymczasem jest świetnym tłem dla pozostałych elementów wystroju i wyposażenia wnętrz.
Symbolika koloru białego
Biała barwa jest jedyną, która nie pochłania światła a odbija je, zawiera też w sobie wszystkie inne kolory. Pod tym względem można uznać ją za symbol uniwersalności i przestronności. Barwa biała oznacza także pragnienie przestrzeni i przestronności. Kojarzy się również z niewinnością, subtelnością, a także beztroską dzieciństwa.
Biały we wnętrzach
Biel jest powszechnie wykorzystywana we wszystkich rodzajach budynków i wnętrz. Jest najjaśniejszym ze wszystkich kolorów, dlatego też optycznie powiększa małe pomieszczenia. Duże otwarte przestrzenie czyni natomiast jeszcze bardzie przestronnymi. Pamiętajmy jednak, że biel nie powinna występować w samotności. Aby efekt aranżacyjny wnętrza był zadowalający, niezbędne będą dodatki w innych kolorach. Uniwersalność bieli polega na tym, że pasuje zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń, a dodatkowo dobrze komponuje się ze wszystkimi innymi barwami. Dobór odpowiednich dodatków nie może więc być nieudany, przynajmniej pod względem kolorystycznym.
Gdzie zastosować biel?
Nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Biel może zdobić wszystkie pomieszczenia w domu. W niektórych może być motywem dominującym, a w innych stanowić tylko uzupełnienie aranżacji. Sprawdzi się dobrze w łazience i kuchni, ale także w salonie czy sypialni. Możemy pokryć białą farbą całe ściany albo zdecydować się na meble w jednym z odcieni białego. Również w łazience sprawdzi się biała glazura, a na podłogach bardzo jasne panele w stylu skandynawskim. Jako dodatek możemy wykorzystać białe tekstylia: narzuty, poszewki poduszek, obrusy, serwety czy ręczniki. Biel bez wątpienia ma wiele wcieleń.
Szukasz innych inspiracji? Sprawdź tutaj.
Photo credit: nerdcoregirl / Foter / (CC BY-SA 2.0)