Okres wieku nastoletniego to zazwyczaj czas buntu. Nastolatkowie zaczynają negować z góry narzucone zasady i chcą być indywidualistami. Buntownicze zachowanie może być przyczyną problemów, warto więc znaleźć przestrzeń gdzie młody człowiek może dać wyraz swojemu własnemu „ja”, np. własny pokój.
Pokój nastolatka to jego własna przestrzeń, w której musi czuć się swobodnie. Warto, więc aby odzwierciedlał on jego zainteresowania i marzenia. Najlepiej jeśli młody właściciel pokoju będzie uczestniczył w planowaniu nowej aranżacji.
Po pierwsze, ściany i podłoga. Należy pamiętać, że młodzież raczej nie jest skora do robienia porządków, więc podłoga powinna być łatwa do utrzymania w czystości. Najlepiej wybrać więc wykładzinę, lub po prostu podłogę z desek czy paneli. Kolor ścian powinien zostać wybrany przez właściciela pokoju. Jeśli dziecko przejawia zapędy malarskie lub grafficiarskie można pokusić się o ozdobienie ścian przy użyciu farb w aerozolu.
Dobierając meble do sypialni nastolatka należy pamiętać, że pokój musi spełniać kilka funkcji. Musi być zarówno miejscem do nauki, rozrywki i odpoczynku. Podstawowymi meblami są oczywiście biurko, szafa, kilka szafek na książki i drobiazgi oraz łóżko. Nie należy przesadzać z ilością mebli, im więcej przestrzeni w pokoju tym lepiej. Meble powinny być lekkie i mobilne. Dzięki temu dziecko będzie mogło w razie potrzeby przemeblować swój pokój. Styl mebli to indywidualna sprawa gustu nastolatka, jednak należy pamiętać, że proste w wyrazie meble najpewniej przetrwają dłużej i nie będzie potrzeby ich wymiany gdy dziecko dorośnie.
Ważny jest także rozkład mebli w pomieszczeniu. Biurko dobrze jest postawić przy oknie, by nastolatek mógł się uczyć przy dobrym świetle. Koło biurka powinny znaleźć się półki z książkami, które będą wykorzystywane do odrabiania lekcji oraz nauki. Łóżko i szafa z ubraniami mogą znajdować się w drugiej części pokoju. Zadbać należy także o dobre lampy sufitowe.
Urządzając pokój dla nastolatka trzeba pamiętać, że musi on mieć swój indywidualny charakter i możliwość zagospodarowania zgodnie z wolą właściciela.
Miniatura – autor: lucykemnitzer , CC-By 2.0, źródło: flickr.com
Bardzo interesujący artykuł . Zgadzam się z nim w 100% .Pozdrawiam