Ograniczona powierzchnia łazienki często zmusza nas do dokonania wyboru między wanną a prysznicem. Jeśli zdecydowaliśmy się na pierwszy wariant, a mimo to czasem chcielibyśmy wziąć szybki prysznic, wyjściem z sytuacji może okazać się parawan nawannowy.
Parawany nawannowe to praktyczne, a przez to również bardzo popularne rozwiązanie. Choć jest polecane głównie do małych łazienek, świetnie sprawdzi się też w dużych pomieszczeniach.
Parawany harmonijkowe
Podstawowy podział parawanów nawannowych obejmuje modele harmonijkowe, suwane oraz wahadłowe. Parawany harmonijkowe różnią się od siebie liczbą skrzydeł drzwiowych – modele te liczą ich najczęściej od dwóch do siedmiu.
Parawany nawannowy harmonijkowy można zamontować na każdym rodzaju wanny. Ponadto są one łatwe w utrzymaniu w czystości, a po złożeniu zajmują niewiele miejsca.
Parawany suwane
Parawany nawannowe suwane mają zwykle od jednego do siedmiu skrzydeł drzwiowych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że umożliwiają zamknięcie całej wanny, przez co uznawane są za model najbardziej zbliżony do tradycyjnej kabiny.
Parawany suwane nie będą jednak rekomendowane właścicielom małych łazienek. Warto także wiedzieć, że model ten uchodzi za mniej funkcjonalny i trudniejszy do utrzymania w czystości.
Parawany wahadłowe
Ostatnim rodzajem są jednoczęściowe parawany wahadłowe, które otwiera się w prawo lub w lewo. Ich głównym atutem jest duża funkcjonalność i łatwość czyszczenia, lecz ze względu na niewielką szerokość nie zapobiegają całkowicie zachlapywaniu łazienki.
Wymiary parawanów nawannowych
Standardowe modele parawanów nawannowych mają 70-180 centymetrów szerokości oraz 140-200 centymetrów wysokości. Parawany o innych wymiarach zazwyczaj wykonywane są na zamówienie, lecz należy pamiętać przy tym, że wąskie i niskie skrzydło może nie ochronić odpowiednio łazienki przed ewentualnym zalaniem.