Styl ekologiczny

 

Dla kochających naturę, czerpiących siłę z jej piękna, dla lubiących jasne, stonowane kolory i naturalne materiały, a przede wszystkim dla ludzi odpowiedzialnych za przyrodę, gotowych nie stosować przy aranżacji wnętrz jakichkolwiek materiałów szkodzących środowisku, nawet lakieru do parkietu. A więc nie dla wszystkich. Oto styl ekologiczny.

Powstając, czerpał inspiracje z różnych źródeł. Nie tylko, choć przede wszystkim, z rosnącej świadomości ochrony przyrody, przeciwdziałania skutkom degradacji środowiska naturalnego i coraz bardziej modnych zwyczajów ekologicznych. Wziął też coś dla siebie od Skandynawów, za ich szacunek dla natury i umiejętne czerpanie z jej owoców – poprzez wykorzystywanie surowców naturalnych. Lubi też technikę, ale tylko tą służącą środowisku, energooszczędną oraz wykorzystującą nowoczesny recykling. Styl dla uważnych.

Wyciszony, stonowany,spokojny. Meble z materiałów nieprzetwarzanych, ale bazowych, jakby własnoręcznie wyrzeźbionych w drewnie i pozostawionych w swoim naturalnym pięknie – bez malowania ich farbą szkodzącą środowisku. Chyba, że ekologiczną. Jeśli ktoś jest świadomy ekologicznie i w swoich codziennych nawykach pamięta o oszczędzaniu energii, ale lubi intensywne, głębokie barwy, nie odnajdzie się w stylu eko. Paleta kolorów jest tu oszczędna i zdyscyplinowana. Styl eko najbardziej preferuje biel – czystą, optycznie powiększającą każde pomieszczenie poprzez wprowadzenie do niego światła. Styl ekologiczny pokazuje nowe zastosowanie bieli i uświadamia, że nie musi ona być nudna ani kojarzona z białymi ścianami wszystkich mieszkań z epoki Gierka – z umiejętnym zastosowaniem biel ścian może wyglądać wspaniale i powiększać przestrzeń.

Jeśli jednak zależy nam na kolorach, to ciepłe, pastelowe szarości, gołębie błękity lub też wszelkie odmiany kolorów drewna, ziemi czy piasku są jak najbardziej dozwolone. A co wzbronione jest surowo? Wszelkie kontrasty, fantazyjne ornamenty, ciemne kolory, a przede wszystkim – sztuczne materiały, od plastiku zaczynając. To styl wymagający – rządzi nim świadomość odpowiedzialności za naszą przestrzeń życiową i wiara, że procesy degradacji środowiska można odwrócić, ale to zależy tylko od nas. Zmiany powinny zacząć się w naszym najbliższym otoczeniu, a więc właśnie we własnym domu.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *