Aranżacja przestrzeni pionowych

Aranżacja przestrzeni pionowych

Kiedy chcemy urządzić eleganckie i przytulne wnętrze, musimy zadbać nie tylko o wygodne meble, odpowiednie tkaniny i praktyczne płaszczyzny (stoliki, szafki, itp.), ale także pamiętać o tym, jak będą się prezentować pionowe przestrzenie pokoju. Zwykle jesteśmy świadomi tego, że zbytnie zastawienie podłogi może ograniczyć przestrzeń, utrudniać komunikację i po prostu źle wyglądać. Jednak często zapominamy o tym, że również wygląd naszych ścian jest niezwykle istotny w stworzeniu odpowiedniego wrażenia.

Szafy i regały

W zależności od przeznaczenia wnętrza, ustawiamy w nim inny rodzaj mebli. W sypialni niezbędne będą pakowne szafy i komody, które bez problemu pomieszczą całą naszą garderobę, do salonu wybierzemy raczej niewielkie meble, które dadzą optyczne wrażenie przestrzeni i lekkości. Jeśli mamy duży księgozbiór, będziemy potrzebować regałów na książki – w zależności od charakteru naszych zbiorów przeszklonych lub otwartych. Wszystkie te rozwiązania w inny sposób kształtują przestrzeń. Masywne meble zmniejszają pokój i sprawiają, że wydaje się niższy, wąskie, ale wysokie regały optycznie go podwyższają, małe zaś meble tworzą wrażenie, że pomieszczenie jest duże, ale mogą też wprowadzać wrażenie chaosu.

Kolory

Na podobnej zasadzie oddziałują na nasz wzrok kolory ścian – ciemne i ciepłe barwy sprawiają podobne wrażenie do ciężkich mebli, jasne kolory optycznie powiększają, a pionowe pasy są schematycznym odpowiednikiem regałów. Dlatego zarówno wybór mebli, jak i kolorów ścian nie może być przypadkowy i musi harmonizować z naszym wnętrzem.

Czy tylko ściany?

Nie bez znaczenia jest też to, co znajduje się na samych ścianach. Możemy ustawić idealnie dopasowane do wnętrza meble, pomalować pokój odpowiednimi do jego parametrów i nasłonecznienia barwami, ale istnieje ryzyko, że mimo to będzie wydawał się trochę nijaki i bezosobowy. Wtedy najlepszym rozwiązaniem są odpowiednio dobrane obrazy. Jednak w tym przypadku jeszcze ważniejsze jest zaufanie swojej intuicji i gustowi, bo ten rodzaj dekoracji musimy wybrać z całkowitym przekonaniem. Jeśli kupimy i powiesimy obrazy modne albo, co gorsza, wybrane ze względu na kolorystykę, spójną z całością wnętrza, uzyskamy efekt sztuczny i z czasem coraz bardziej nas męczący. Jeśli jednak zdecydujemy się na obraz szczególnie dla nas ważny i umiejętnie wkomponujemy go we wnętrze, dodamy pokojowi wyrazu i zaznaczymy naszą indywidualność, a ściany staną się ważną przestrzenią, tworzącą charakter wnętrza.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *