Ciepła i przytulna piwnica – to możliwe

piwnicaPiwnica, suterena i wszelkie inne pomieszczenia znajdujące się pod poziomem gruntu mogą być trudne do urządzenia ze względu na dużą wilgoć oraz brak światła.

Kilka lat temu nastała moda na zagospodarowanie piwnic jako kolejnych ciepłych pomieszczeń, w których można się zrelaksować zimą. Właśnie zimą jest tam najprzyjemniej, gdyż montuje się tam piecyki, instaluje solidne światło, a sam nastrój pomieszczenia nie zmienia się przez cały rok.

Trzeba zacząć

Największą wadą w użytkowaniu piwnic jest to, że w większości domów służą one jako pomieszczenia gospodarcze – składuje się w nich stare meble, konserwy, zaprawy i warzywa. Często znajduje się tam piec grzewczy i materiały opałowe. W takich przypadkach niemal nie da się urządzić piwnicy tak, by była wygodnym pokojem służącym do relaksu.

Porządny remont piwnicy

Przeprowadzenie gruntownego remontu piwnicy to chyba największa inwestycja jaką przyjdzie nam włożyć w pojedynczy pokój. Dlaczego się opłaca? Zyskujemy kolejne, zazwyczaj obszerne pomieszczenie, które może służyć do wszystkiego ze względu na to, że wszystkie potrzebne pokoje posiadamy już piętro wyżej.

Podstawowe koszty to ocieplenie, odwilgocenie i uszczelnienie. Zazwyczaj wynosi on od 10 do 30 tys zł, zależnie od metrażu. Trzeba też nałożyć solidną podłogę.piwnica bez remontu

Jeżeli spełnimy te warunki wyjdziemy na prostą i pokój będzie już niemal gotowy do użytku. Koszt remontu wyniesie tyle ile wynosi w przypadku normalnego pomieszczenia. Malowanie, lakierowanie podłogi, nałożenie tapety, zainstalowanie niezbędnych mediów i dostępu prądu. Potem zadbać należy o odpowiednie oświetlenie i ogrzewanie. Meble i barwy to już kwestia gustu i z nimi można eksperymentować dowolnie.

Dogodny dostęp

Jednym z najważniejszych elementów, w jakie trzeba solidnie zainwestować chcąc wykorzystać piwnice do mieszkania są schody. Warto zadbać o to, by wejście do piwnicy było proste z poziomu mieszkania. W tym celu często trzeba wyburzyć nieco ściany, a stare wejście zamurować (szczególnie jeżeli jest to wejście zewnętrzne). Stare drewniane schody można wykorzystać na opał, z betonowych natomiast można stworzyć ozdoby do ogrodu – wystarczy na przykład na wierzch nałożyć ładniejsze kamienie by cała konstrukcja efektywnie się prezentowała.

Kolory piwnicy

Chciałbym tu udzielić dość ogólnej rady – im jaśniejsza piwnica tym lepiej. Często zatem aranżuje się ją w barwach jasnych – waniliowych, kremowych, beże, zółcie, róże lub pomarańcze. Odradzałbym kolor biały – jest zbyt sterylny i przywodzi na myśl pierwotne zastosowanie piwnicy. Stosowne meble uzupełnią kolory ścian. Ciekawym połączeniem będzie kontrast – jasne ściany i ciemniejsze meble. Wszelkie odmiany drewna świetnie się do tego sprawdzają – szczególnie jeżeli w piwnicy znajduje się kominek.

Piwnica dobrym pomieszczeniem do imprez

Piwnice zazwyczaj posiadają dobrą akustykę, ale mogą zdarzać się problemy z niskimi sufitami. Nie przeszkadza to w wytłumieniu hałasów dochodzących z domu – sąsiedzi z pewnością nie będą się skarżyć jeżeli urządzimy głośne przyjęcia w tak urządzonej piwnicy. Można tam też zamontować nasze ulubione instrumenty – jak na przykład pianino.

Pamiętajmy!

W razie awarii światła warto zatroszczyć się, żeby zawsze pod ręką mieć latarkę.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *