Co z tą choinką?

Co z tą choinką?

W świątecznie udekorowanym domu może zabraknąć różnych elementów. Jest jednak jedna rzecz, bez której święta nie będą świętami, a my nie poczujemy bożonarodzeniowego klimatu. Mowa tutaj oczywiście o choince.

Dlaczego na pozór zwykłe drzewko tak bardzo zmienia nasze samopoczucie, przypomina wszystkim tak wyraźnie o świętach? Niezaprzeczalnym elementem jego wspaniałości jest zapach lasu przeniesiony bezpośrednio do naszego domu. Oprócz karpia to chyba jeden z głównych symboli, że czas zasiąść do stołu.

Skąd w Polsce taka tradycja się wzięła?

Otóż uroczyście udekorowane drzewko przywędrowało do nas z Niemiec. Wszystko rozpoczęło się od legendy dotyczącej człowieka powracającego przez las do domu. W ciemnościach ujrzał on niewyobrażalny blask. Okazało się, że jest to ustrojone w lampki drzewko. Od razu zapragnął mieć takie w domu i to też uczynił.

W taki właśnie sposób drzewka rozprzestrzeniły się bardzo szeroko w wielu domostwach także i w Polsce.
W naszym kraju zaczęto je stosować na przełomie XVIII/ XIX wieku.

Dekoracje dzisiejsze różnią się jednak od tych stosowanych niegdyś. W pierwszych domach dekorowano wyłącznie czubek drzewka (tzw. Podłaźniczka), później zastosowano zdobienie całego drzewka.

ozdoby swiateczne
W święta nie ma chyba domu, w którym choinki by zabrakło. Jeśli nie pojawia się ona w formie dużego żywego drzewka, to obowiązkowo w formie kilku gałązek lub jego miniatury.

Polskie choinki dekorowane są raczej tradycyjnie: kolorowymi bombkami, w kolorach czerwonym, niebieskim, złotym, srebrnym. Na gałązkach dodatkowo widnieją łańcuchy, często bardzo połyskujące oraz migoczące lampki.

Jeszcze kilka lat temu bardzo modne były bardzo kolorowe bombki, w kształcie mikołaja, aniołka, ptaszka. Dzisiaj raczej stawia się na jeden kształt.

W Polsce tradycja wieszania jedzenia na choince nie jest tak znana. Jednak w Stanach, czy Wlk Brytanii normalnym jest, że na choince wiszą cukierki, lizaki, czy charakterystyczne czerwono – białe laseczki.
Tak przystrojone drzewko to ozdoba naszego domu świadcząca o tym, jak bardzo czekamy na święta i cieszymy się z ich przyjścia. Warto zatem dołożyć wszelkich starań by było ono prawdziwą perełką.

 

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *