Co za blask!

Co za blask!

Uważasz, że malowanie to przykry obowiązek? Wybieranie kolorów ścian już Cię nudzi? Może czas postawić na innego rodzaju elekty wizualne – zobacz, jak nadać pomieszczeniu blasku, malując je… brokatem.

Farby z brokatem często określa się jako lazury albo lakiery. Są to zwykle farby akrylowe, z dodatkiem drobinek metalizujących, dzięki którym pokryta nimi ściana odbija światło (efekt opalizującego połysku). Nie tylko zresztą rozświetlamy w ten sposób wnętrze, ale też zmieniamy optycznie jego rozmiar.

Gdy nasz salon pomalowany jest w chłodnych odcieniach, to lepiej zdecydujmy się na dekoracyjną farbę ze srebrnymi, a nie złotymi drobinkami (które z kolei doskonale będą wyglądać w pokojach wykończonych ciepłymi kolorami). Tak jak w przypadku innych kolorów farb, zachowajmy ostrożność – bywa tak, że podoba nam się kolor, który widzimy w puszcze, ale po przeniesieniu go na ściany możemy być już mniej optymistyczni.

Chcesz spotęgować oryginalny efekt rozświetlenia? Nanieś farbę na ścianę, której faktura nie jest idealnie gładka, dzięki czemu jej nierówności zostaną uwypuklone. Warto też wiedzieć, że brokatowe ściany przybierają różne odcienie w zależności od zmiany kąta patrzenia (dlatego taka wyjątkowa aranżacja sprawdzi się zarówno w pokoju małej księżniczki jaki i w sypialni jej mamy).

Transparentne lakiery akrylowe należy równomiernie rozprowadzić we wcześniej już pomalowanych pomieszczeniach (efekt opalizacji jest tym bardziej widoczny, im ciemniejszy jest kolor ścian). Są trwałe i nie zawierają szkodliwych substancji, a zabrudzenia można usunąć zwykłą wodą.

Nie ma co ukrywać, że błyszczące farby dekoracyjne to propozycja dla śmiałych designerów. Uważajmy też, by zbytnio nie przesadzić, inaczej wnętrze nie będzie intrygujące i olśniewające, ale po prostu kiczowate. Wystarczy pomalować takimi farbami tylko jedną, dwie ściany, a wnętrze z pewnością nas nie przytłoczy.

Ale jeśli jednak stwierdzisz, że „brokatowa rewolucja” nie jest dla Ciebie, to zawsze możesz jedną ze ścian po prostu pomalować na jakiś bardziej intensywny kolor lub też obkleić ją ciekawą tapetą, np. z motywami roślinnymi.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *