Dekoracja pokoju dla syna – wpływ na rozwój

chlopiecRodzice często zastanawiają się czy wystrój pokoju i poszczególne dekoracje mają wpływ na edukację dziecka i jego zdolności umysłowe. Ważna okazuje się też wrażliwość. Często myśląc nad aranżacją pokoju dziecięcego zastanawiamy się, czym skutecznie można zainspirować syna i jak on to odbierze. Jakie są trendy w tym zakresie i czym warto się sugerować?

Dekoracje śmieszne dla dzieci, czy poważne jak dla dorosłych?

Najnowsze badania psychologiczne związane z procesem dojżewania pokazują, że dzieci nie muszą otaczać się tym co dziecinne, by czuły się dziecmi. Rówieśnicy odpowiednio zaspokają ich potrzeby rozwojowe i rozrywkowe. W pokoju zaś ważne są zabawki, natomiast meble można udekorować na dwa sposoby:

Niektórzy lubią się czuć jak dorośli

Jest to dla nichbardzo rozwijające. Pozwolenie dziecku na podejmowanie własnych decyzji, zaspokajanie ambicji i skazanie na własne wybory są bardzo budujące dla dzieci. Co prawda zawsze powinno się nad nimi czuwać by pouczać i dawać rady. Ale nie powinno się mysleć za nich. Można sugerować i motywować.

Pokój dziecka również może pełnić taką rolę – jeżeli Twój syn ma jakieś daleko idące aspiracje, jeżeli odkryłeś u niego pasję warto ją rozwinąć. Wnętrze może być bardzo motywujące jeżeli zawiera odpowiednio dobrane dekoracje. Przykładowo jeżeli dzieci interesują się motoryzacją nie trzeba się ograniczać do tapet i dywanów w samochody. Możesz pójść znacznie dalej i na przykład nadać łóżku kształt podobny do auta. Warto też zainwestować w odpowiednie zabawki – są one bardzo ważnym, mobilnym elementem pokoju dziecęcego.

Zabawa rozwija inteligencje i wzbudza poczucie spełnienia

Chcąc by dzieci się dobrze rozwijały nie musimy pchać ich ku ambitnym celom. Same je odnajdą, nawet jeżeli będą oddawać się rozrywce. Ochota zabawy jest bardzo łatwo stymulowana przez odpowiednią aranżację pokoju. Wiele obrazków pobudzających wyobraźnię, barwność, odpowiednie tkaniny do spędzania dużej ilości czasu, miękka podłoga, solidne meble, po których dziecko może sobie chodzić – wszystko to zachęca do zabawy. Ciekawe dla dziecka jest również możliwość ingerowania w otoczenia – na przykład jeżeli posiada tablicę do malowania czesto zobaczymy na niej różne ciekawe rysunki. Jest to też komunikat dla nas – dowiemy się o dziecku więcej, niż nam mówi.

 umysł

Dziecko nie jest więźniem swojego pokoju

Dekoracja pokoju dla dzieci starszych – 6 lat – może mieć takie oblicze, że będziemy musili się już liczyć z ich zdaniem. Nie wszystko się im spodoba. Zatem przed planowaniem zmian, czy renowacji warto zapytać dzieci co by chciał mieć w swoim pokoju, a co trzeba zachować. Niektóre dzieci w ogóle nie mają ochoty na zmiany – wtedy pozostaje nam tylko odrestaurować zniszczone elementy, lub spróbować kupić podobne ozdoby. Inną techniką będzie zmotywowanie własnych dzieci na podstawie tego, co inne dzieci mają w swoich pokojach. W tym celu warto zasięgnąć języka u rodziców i dowiedzieć się, co może być ciekawe również dla naszego dziecka.

Podsumowanie:

W tym wpisie chciałem pokazać, że dekoracje pokoju posiadające jedynie dekoracje w zabawki powoli odchodzą do lamusa. Współcześnie warto podchwycić zainteresowania dziecka i umożliwić mu rozwój w danej dziedzinie. Warto motywować je coraz to nowszymi dekoracjami a starsze wyrzucać lub sprzedawać. Pamiętać należy o tym, że dziecko szybko dorasta, zatem i jego pokój będzie najbardziej dynamicznym obiektem w całym domu.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *