Jak dobrać dywan?

Jak dobrać dywan?

Co prawda nie latają, ale w try miga potrafią odmienić wygląd pomieszczenia. Dywany są tkane od stuleci, dopiero jednak od niedawna każdy może pozwolić sobie na przywilej szacha we własnym domu. Na co musimy zwracać uwagę podczas wybierania?

Rozmiar

Zaczynamy od zmierzenia pomieszczenia, ponieważ nie chcemy z jednej strony rzucać na sam środek pomieszczenia „ogryzka”, a z drugiej chcemy by od ściany dzieliło go co najmniej 90 cm (ułatwi to otwieranie i zamykanie drzwi).
Sytuacja przedstawia się nieco inaczej, gdy chcemy kupić dywan do jadalni, należy wówczas zmierzyć wymiary stołu i do każdego jego boku dodać przynajmniej 100 cm. Tak wymierzony dywan nie będzie się przesuwać, gdy zechcemy odsunąć krzesła.
Jeśli chodzi o dywan do korytarza, powinien być o 10 cm węższy, niż szerokość korytarza i 50 cm krótszy. Dywan musi być na tyle szeroki, by osoba idąca po nim, mogła stąpać dwiema stopami, zamiast iść jedną nogą po dywanie, a drugą po podłodze.

dywan

Poszycie

Dywan to najbardziej wyeksploatowany dodatek w całym wnętrzu. Pamiętaj o tym podejmując decyzję dotyczącą wysokości jego runa. Puszysty, miękki dywan doskonale sprawdzi się w sypialni lub salonie, ale w korytarzu lub pokoju, w którym często przebywa rodzina, dzieci, pies, będzie tylko sprawiał kłopot. W takich pomieszczeniach lepiej sprawdzi się dywan z krótkim, wytrzymałym włosiem.

Wzór
W tym przypadku zasada jest prosta. Im więcej wzorów znajduje się w twoim pomieszczeniu (wzorzyste poduszki, obicia, zasłony, dodatki), tym mniej ornamentalny powinien być dywan. Odwracając sytuację, jeśli w pokoju znajdują się stonowane meble i dodatki, dywan we wzory w szybki i prosty sposób ożywi całe mieszkanie.dywan

Kolor

Wybierając barwę dywanu należy kierować się ogólnie przyjętymi zasadami dotyczącymi łączenia barw. Kolor dywanu powinien spajać wszystkie inne odcienie, które pojawiają się we wnętrzu. Musi również ładnie komponować się z kolorem podłogi.
Za pomocą odpowiednio dobranego dywanu możemy również kształtować wizualny odbiór przestrzeni naszego pokoju lub salonu. Jaśniejszy dywan sprawia, że pomieszczenie wydaje się przestronne, ciemny – optycznie zmniejsza je, nadając mu bardziej intymny klimat. Oczywiście pamiętajmy, że im bielszy dywan, tym szybciej się brudzi, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu często przebywają dzieci lub zwierzęta.

Kształt
Nie zakładajmy, że dywan musi być prostokątny. Niech sposób, w jaki zaaranżowane są grupy mebli, określa kształt dywanu. Dywany owalne, kwadratowe czy okrągłe są znacznie ciekawszą opcją, niż klasyczne prostokątne „chodniki”.

Ponieważ dywan to poważny zakup na długie lata, przed jego dokonaniem lepiej dobrze przemyśleć sprawę.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *