Jak odnowić abażur?

Jak odnowić abażur?

Lampy są doskonałym elementem dekorującym i oświetlającym salon czy sypialnię. Do starych lamp można się nawet przywiązać. Niestety, jak wszystkie przedmioty, i lampy starzeją się i tracą na estetyce. Dla osób, które nie chcą rozstawać się ze swoimi lampami i żyrandolami jest rada – można przeprowadzić ich renowację, czyli zaaranżować tak, aby już nie straszyły a świeciły najjaśniejszym blaskiem.

Przede wszystkim należy zadbać o abażur, bo to element, który najbardziej przykuwa uwagę. Przy niektórych lampach wiszących możliwe jest całkowite ściągnięcie abażuru lub wymiana materiału. Wtedy można całkowicie zmienić charakter lampy. Do nowoczesnego wnętrza pasuje lampa ze sznureczków. To bardzo proste zadanie. Wystarczy na szkielet abażuru gęsto owiniemy ładnym sznureczkiem w wybranym kolorze. Im gęściej tym lepiej.

Papierowe abażury bardzo szybko ulegają zabrudzeniom i niszczeją, ale równie szybko można przywrócić je do życia. Wystarczy kupić sztuczne kwiatki i obciąć im łodyżki. Do tego potrzeba kleju – zwykłego lub takiego w pistolecie. Odcięte kwiatki smarujemy klejem i przykładamy do abażuru. Zaczynamy od dołu. Można rozmieścić kwiatki równomierni lub zagęścić je w jednym miejscu. Wszystko to kwestia gustu. Zamiast sztucznych kwiatków można zastosować papilotki (czyli papierowe foremki) do pieczenia muffinek. Potrzeba ich naprawdę dużo. Każdą bibułkę należy delikatnie złożyć do wewnątrz, tak aby posmarować klejem dno foremki. Następnie przyłożyć posmarowane miejsce do papierowego abażuru. Im gęściej zapełnimy abażur, tym lepiej będzie on wyglądał.

Jeżeli ktoś preferuje proste formy, to musi zrezygnować z tego typu ozdób. Wystarczy, że obciągnie abażur nową tkaniną.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *