Jak ręcznie ozdobić sprzęty domowe?

Jak ręcznie ozdobić sprzęty domowe?

Stara szafa, znoszona koszulka, mało atrakcyjne krzesło, obdarte biurko i brzydki, biały talerz ceramiczny. Co łączy te przedmioty? Na pewno fakt, że w swoim początkowym kształcie wydają się być całkowicie zbędne.

Zbierający się na nich kurz to zmora i prawdopodobnie za każdym razem, gdy robimy porządki, pytamy samych siebie, dlaczego nieużywany od dawna sprzęt nadal stoi w tym samym miejscu i nastręcza nam dodatkowej pracy. To samo pytanie możemy sobie zadać robiąc porządki w szafie i spoglądając na koszulkę, która ze względu na swój design najlepsze lata ma już za sobą.

Mając jednak choć odrobinę talentu plastycznego możemy sprawić, że wszystkie stare sprzęty nabiorą nowego wyrazu. Czasami kilka prostych malunków na szafie tudzież innym sprzęcie domowym wystarczy, by nabrał on nowego kształtu. W internecie możemy znaleźć multum przykładowych wzorów, które są rozpisane na zasadzie ‘krok po kroku’ – z ich naniesieniem powinna sobie poradzić nawet średnio sprawna artystycznie osoba.

By jednak takie czynności miały sens i przyniosły odpowiedni efekt, powierzchnie powinny zostać należycie przygotowane. Przede wszystkim powinniśmy ją odpowiednio wyczyścić. Jeśli zabieramy się ozdobienie powierzchni szklanej, musimy ją odtłuścić – najlepiej spirytusem, umyć i powycierać do sucha. Dopiero wtedy obrazek, który schnie średnio 6 godzin będzie trwały. Podobnie jest z nowymi tkaninami – zanim zaczniemy cokolwiek na nich malować powinny zostać wyprane.

Super stolik

Warto też tak przygotować stanowisko pracy, by do malowanego fragmentu dostać się bez większych problemów. W przypadku mebli będzie to na przykład ich rozkręcenie lub takie ustawienie, by zachować swobodę ruchu. Tutaj też możemy natrafić na inny problem. Powierzchnie mebli były prawdopodobnie wcześniej chronione przez lakier. By przemalowanie całości miało sens a stara powłoka jest zniszczona, może się okazać, że konieczne stanie się jej całkowite zdarcie. Oczywiście trzeba w to włożyć sporo pracy, ale by efekt końcowy był zadowalający tak właśnie musi być.

Stare meble są także doskonałym polem do eksperymentów artystycznych. Jeśli mamy dylemat ‘wyrzucić czy zostawić’ zawsze warto zadać sobie pytanie, czy nie chcielibyśmy właśnie przetestować jakiejś techniki ozdobnej – ostatecznie nic nie tracimy, skoro i tak się liczyliśmy z wyrzuceniem mebla. Ale jeśli zupełnie przez przypadek stworzymy z niego arcydzieło, zazdrościć nam będzie każdy.

foto: cszar / Foter.com / CC BY-NC-ND; patti haskins / Foter.com / CC BY-SA

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *