Jak układać płytki ceramiczne?

Jak układać płytki ceramiczne?

Jeśli pasjonują Cię prace remontowo-wykończeniowe, wykorzystaj swoją smykałkę i połóż samodzielnie płytki. Po co zatrudniać specjalistę, który zedrze z Ciebie jak za zboże. Kładzenie płytek wcale nie jest czynnością skomplikowaną, pod warunkiem, że zgromadzisz niezbędne narzędzia i materiały.

Narzędzia do układania płytek

Aby samodzielnie położyć płytki potrzebujesz następujących narzędzi: poziomicy, miarki lub metra, sznura mierniczego,  linijki, przyrządu do cięcia płytek, gumowego młotka, drewnianej łaty posadzkarskiej, szczypiec do ceramiki, szpachelki ząbkowej, krzyżaków dystansowych, gumowego ściągacza, wiadra, gąbki, korytka oraz szpachelki.

Klej dobrany do rodzaju podłoża

W zależności od podłoża, które masz w domu, musisz dobrać rodzaj kleju. Do podłoża mineralnego, takiego jak tynki cementowe, cementowo-wapiennych, wapiennych , gipsowych czy betonu musisz kupić klej elastyczny szybkowiążący wraz z emulsją gruntującą. Do płyt gipsowo – kartonowych potrzebujesz kleju o podwyższonej elastyczności lub kleju dyspersyjnego wraz z emulsją gruntującą. Do starej glazury idealny okaże się klej o podwyższonej elastyczności i przyczepności. A do drewna i materiałów drewnopochodnych zainwestuj w klei dyspersyjny.

Niezbędne materiały do układania płytek

Jedną z najważniejszych jest emulsja gruntująca, którą rozprowadza się po podłożu specjalnym wałkiem. Jeśli nałożysz ją na porowatą powierzchnię, stworzy ochronną warstwę pomiędzy podłożem i klejem. Pamiętaj o tym, że płytki ceramiczne będą odpowiednio się trzymały wyłącznie na suchej, odtłuszczonej i niepylącej powierzchni.  Potrzebujesz też masy szpachlowej, która umożliwia wypełnianie ubytków i wyrównywanie nierówności. Kleje pozwoli na przytwierdzenie płytek do podłoża. Zaprawa do spionowania z kolei, wypełni wszelkie szczeliny pomiędzy poszczególnymi płytkami i zwiększy walory estetyczne glazury. Jak położyć płytki przeczytasz w kolejnym artykule.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *