Jak urządzić kawalerkę?

Jak urządzić kawalerkę?

Kawalerka to najczęściej pierwsze mieszkanie. Jej posiadanie przy zastosowaniu kilku zabiegów, może być czystą przyjemnością!

Kawalerka to najczęściej niewielkie mieszkanie o powierzchni 25-30 metrów. Najczęściej składa się z jednego pokoju, małego przedpokoju, kuchni oraz łazienki. Bywa też tak, że kuchnia z powodu braku miejsca zostaje zastąpiona aneksem kuchennym, stanowiącym część pokoju.

Z definicji kawalerka powinna być zamieszkiwana przez jedną osobę. Wtedy „kawaler” może bez przeszkód mieszkać samotnie, nikomu przy tym nie przeszkadzając. Sytuacja jednak zmienia się w przypadku dwóch, a nawet trzech osób. Wtedy konieczne jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni mieszkalnej, z podziałem na jej funkcje.

Zacznijmy od najważniejszego pomieszczenia, czyli pokoju. Tutaj bardzo ważna staje się zasada, by najważniejsze sprzęty w pokoju były zwrócone do jego centrum. Nie możemy pozwolić sobie na postawienie na środku pokoju np.sofy.W kawalerce każdy metr kwadratowy jest ważny i należy go właściwie wykorzystać. Dlatego w umeblowaniu pokoju wykorzystujemy meble uniwersalne i kompaktowe. Najlepiej sprawdzi się rozkładany stół, sofa z funkcją spania, regał. Ciekawym i popularnym ostatnio rozwiązaniem jest schowanie w ścianie łóżka. Poza miejscem do spania, przyda się również z pewnością kącik do pracy. Jeśli nie mamy komputera stacjonarnego nie warto jest inwestować w duże biurko, a lepiej pokusić się o składany blat, mocowany do ściany.

Jeśli chodzi o kuchnię w kawalerce, to musi być ona maksymalnie wykorzystana i funkcjonalna. Z pewnością przyda się spora ilość szafek. Ciekawym pomysłem jest wygospodarowanie w kuchni kącika jadalnego. Możemy zamontować składany blat lub rozkładany mini stolik.

W przypadku łazienki musimy poszukać wyposażenia o dość niewielkich rozmiarach, np. małej pralki, umywalki, miski czy rozkładanego kosza na brudną bieliznę. Jeżeli mowa o pralce, można zakupić mniejszy model lub w wypadku, gdy w ogóle nie mamy na nią miejsca w łazience, zabudować ją w jednej z kuchennych szafek pod blatem. Do kawalerki zdecydowanie lepszym pomysłem okaże się prysznic. Z wanny, ze względu na jej spore rozmiary lepiej jest zrezygnować.

Oczywiście oprócz wyposażenia kawalerka powinna być również odpowiednio spersonalizowana do lokatora ją zamieszkującego – nie tylko pod względem funkcjonalności, ale również pod względem wystroju. Mowa tu oczywiście zarówno o odpowiednim wykończeniu podłogi, w postaci odpowiednich paneli podłogowych, ale także kolor ścian i odpowiednio do niego dobranym oświetleniu.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *