Karnisz pełnoprawnym elementem wystroju

Karnisz pełnoprawnym elementem wystroju

Karnisz jest elementem wystroju, który traktowany jest jako dodatek. Ze swojej strony mamy pełną dowolność wyboru – możemy sprawić, by był pierwszym, co rzuci się w oczy naszym gościom, a może być zamontowany w sposób praktycznie niewidoczny. Wiele zależy tu od naszego pomysłu na kompleksową aranżację wnętrza.

Co istotne, musimy nań spojrzeć także od strony praktycznej i odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę będzie na nim zawieszone. Jeśli chcemy korzystać tak z firanek, jak i zasłon to konieczna będzie instalacja karnisza podwójnego – jednak taka decyzja może sprawić, że będzie on trudny do zamaskowania. Mimo to warto mieć taką możliwość w zanadrzu, ponieważ gusty i wymagania się zmieniają. Z czasem wszystko, co na pierwszy rzut oka wydaje się nam za duże dopasowuje się do wnętrza, a jeśli w przyszłości zdecydujemy się na układ firanka + zasłona nie będzie konieczna kolejna rearanżacja.

W kwestii technicznych pamiętajmy, że przyjęło się co następuje – jeśli okno jest szersze niż 220 cm to karnisz powinien być dodatkowo wsparty na środku jego długości. W przeciwnym razie może się okazać, że wraz ze zbyt ciężką firanką i zasłoną spadnie na ziemię, pozostawiając w ścianie dziury i nierzadko uszkadzając podłogę. Do wystroju klasycznego poleca się karnisze drewniane, chociaż, tak samo jak ich plastikowe odpowiedniki, ich wytrzymałość jest nieco niższa niż modeli skonstruowanych z metalu, te ostatnie są też cięższe. Na wybór materiału ma wpływ to, co będziemy chcieli nań wieszać. Na same firanki spokojnie wystarczą karnisze drewniane i plastikowe, jednak gdy ma na nich zawisnąć coś jeszcze proponuje się zakup tych metalowych. Jednak osoby, które nade wszystko cenią sobie ciszę i spokój mogą nie wytrzymać przy modelach metalowych – są o wiele głośniejsze niż ich drewniane i plastikowe odpowiedniki.
Piękna firanka ozdobna
Na sam koniec musimy wziąć pod uwagę, że karnisz nada naszemu oknu ostateczny szlif – nawet najpiękniejsze okiennica może bez niego może wyglądać nago. Jeśli chcemy, by na ścianie dominowało okno, karnisz możemy 'ukryć’. Pomoże nam w tym dobór kolorów zlewających się ze ścianą i mało inwazyjny kształt. Jeśli jednak z różnych względów chcemy odciągnąć uwagę od okna i sprawić, by uwaga koncentrowała się na pozostałych elementach wystroju nie pozostaje nam nic innego jak inwestycja w ozdobny karnisz, który nie tylko nada całości charakteru, ale także pomoże zamaskować inne niedostatki.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *