Jeżeli zimę lubimy spędzać w towarzystwie egzotycznych roślin barw i zapachów mogę zaproponować dwa kwiaty, które z pewnością ocieplą atmosferę naszego domu. Przygotowania trzeba oczywiście poczynić odpowiednio wcześniej, ale nic tak nie raduje jak zadbane kwiaty, które oświetlają nasz dom podczas najdłuższych nocy w roku.
Storczyki na zimę i nie tylko
Jeżeli chcemy wyhodować kwiaty, które będą kojarzyć się nam z określoną porą roku warto pomyśleć o storczykach Cymbidium. Kwiaty te są niezwykle barwne, mają delikatnie fioletową barwę, która idelnie komponuje się do jasnego domu i zalegającego za oknem śniegu. Ich zaletą jest reakcja na środowisko zewnętrzne – zimą są bardziej „pobudzone”, zaś latem i wiosną oddają się błogiemu rozrostowi.
Warunkiem jest zapewnienie im odpowiedniej temperatury i dużej ilości światała. Najlepiej chodować je na patio, które jest mniej ogrzewane niż cały dom – temperatura sięga tam 10-15 stopni w dzień i 8-12 stopni w nocy. W doniczce powinna znajdować się mieszanka kory sosnowej, drobnego węgla drzewnego, kwaśnego torfu włókniastego, oraz keramzytu o średnicy 3-4 mm.
Dojrzały storczyk może osiągnąć aż 1,3 metra wysokości. Samo kwiecie nie jest aż tak duże, ale z pewnością jest okazałe. Młode okazy mają około pół metra wysokości – tymi również można się nacieszyć.
Jeżeli chcemy kogoś obdażyć jednym z nich, to trzeba przyznać, że to bardzo dobry pomysł. Obcięte kwiaty mogą stać w wazonie aż 5 tygodni bez utraty wdzięku, co napewno ociepli atmosferę w domu przyjaciółki.
Amarylis
Jest kwiatem atrakcyjnym dlatego że kwiaty wydaje zimą, po okresie zimowania. Kwiatów jest około 10, są gęsto osadzone, o żywym kolorze czerwieni. By otrzymać upragniony efekt należy zasadzić go latem lub wiosną.
Cebulę kwiatu wkładamy do niewiele większej doniczki od samej cebuli. Podłoże powinno być miękkie lecz zasobne w torf i ziemią ogrodniczą. Cebula kwiatu powinna znajdować się na wysokości 1/3 doniczki – latem i jesienią trzeba ją dobrze podlewać.
Chcąc uzyskać dobry efekt kwiatów powinniśmy:
- Pielęgnować go w odpowiednich warunkach – miejsce oświetlone, ale bez bezpośredniego dostępu do słońca. Temperatura 20-15 stopni.
- Zahibernować jesienią by zimą wypuścił kwiaty – na koniec września obrywamy zeschnięte liście i czekamy aż roślina pozbędzie sę ich wszystkich. Wtedy wyjmujemy cebulę z doniczki i czyścimy z ziemi. Hibernujemy przez ok. 5 tygodni w temperaturze 10-12 stopni.
- Po hibernacji powinny pojawić się pąki kwiatów. Roślina zakwitnie, a jej obfite kwiaty będą nam towarzyszyć przez całą zimę.
Fotografie:
www.orchidswiki.com
www.watercolor-online.com