Kwiaty w łazience

Kwiaty w łazience

Łazienka, w której znajdują się kwiaty to sama przyjemność. Nie wszystkie jednak okazy nadają się do tego pomieszczenia. Które rośliny sprawdzą się w tych warunkach?

Paproć bez problemu odnajdzie się w łazience, nawet tej o dużej wilgotności. Rośliny, które lubią wilgoć i ciepłe pomieszczenia z pewnością będą ładnie kwitnąć. Kwiaty powinniśmy zaplanować już na etapie projektowania łazienki. Rośliny bowiem nie powinny zawadzać i przeszkadzać, a także nie znajdować się w pobliżu środków chemicznych. Dodatkowo ich liście nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z wodą.

Kwiatem, który idealnie będzie rósł w łazience jest paproć. Często jest wyhodowanie w innych pomieszczeniach kończy się fiaskiem. Roślina ta bowiem potrzebuje ciepłego i wilgotnego powietrza. Dokładnie takie warunki znajdują się w łazience. Po kąpieli tworzy się tam klimat podobny do szklarniowego – idealny dla roślin egzotycznych.

Większość roślin do prawidłowego wzrostu potrzebuje światła.Tylko niewielka część łazienek posiada okna, a jeśli już to  najczęściej małych rozmiarów. Do pomieszczeń z małymi oknami najlepiej jest wybrać rośliny, które rosną w cieniu lub półcieniu. Można również zastosować trik z większą ilością luster łazienkowych. Tafle rozjaśniają i znacznie powiększają pomieszczenie.

Jeśli w naszym pomieszczeniu nie ma okna, to sprawa jest bardziej skomplikowana. Z pewnością sprawdzą się tam rośliny sztuczne. Nie wszystkim będą one jednak odpowiadać. Można wtedy zamontować specjalnie przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń sztuczne oświetlenie. Dzięki temu stworzymy warunki dla roślin, które nie mają zbyt dużych wymagań co do oświetlenia.

Do najbardziej popularnych roślin, które lubią półcień należą bluszcz, trzykrotka i widliczka. Do mniejszej łazienki warto kupić trzykrotkę, figowiec pnący lub małe odmiany paproci. Więcej przestrzeni potrzebują zaś: azalia, anturium, fatsja, zamiokulkas i skrzydłokwiat.

By rośliny nie chorowały raz na jakiś czas warto wywietrzyć łazienkę, gdyż detergenty niebyt korzystnie wpływają na rośliny. Najważniejsze jest jednak to aby pamiętać, iż rośliny w łazience należy trzymać nie dłużej niż miesiąc. Po upływie tego okresu należy koniecznie poddać je  rekonwalescencji, a ich miejsce zapełnić innym zestawem zielonych roślin.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *