Lawenda w domu – jak o nią dbać?

Lawenda w domu – jak o nią dbać?

Lawenda jest rośliną cenioną nie tylko ze względu na urokliwy wygląd, ale przede wszystkim z powodu wspaniałego, charakterystycznego zapachu. Nie na darmo duża część płynów do kąpieli czy proszków do prania ma właśnie aromat lawendy – zapach ten pomaga zrelaksować się i odprężyć. Jeśli zdecydujemy się na hodowanie rośliny w domu, musimy pamiętać o kilku rzeczach.

Wybór donicy i miejsca

Pierwszą czynnością, jaką należy podjąć po zakupieniu lawendy, jest wybór odpowiedniej donicy i miejsca, w którym roślina ma się znajdować. Doniczka powinna być stosunkowo szeroka, żeby korzenie nie były ograniczane przez małą ilość miejsca. Najlepiej będzie, jeśli na spodzie pojemnika ułożymy specjalną warstwę drenażową złożoną ze żwiru lub tłucznia. Następnie wsypujemy do niej ziemię – koniecznie z dużą ilością wapnia. Lawenda powinna być dobrze oświetlona, dlatego dobrze jest ustawić ją na oknie, także ze względu na fakt, że roślina lubi delikatny wiatr. Dobrym pomysłem jest również wystawienie jej na balkon.

Podlewanie

lawenda w donicyPodlewanie rośliny nie powinno mieć miejsca zbyt często – wskazane jest nawet, żeby ziemia między jednym a drugim podlewaniem zdążyła się nieco wysuszyć. Pamiętajmy przecież, że roślina pochodzi ze słonecznej Prowansji i jest w stanie przetrwać nawet krótkotrwałą suszę. Gdy już podlewamy lawendę, robimy to w takich ilościach, jakie są niezbędne – nie dopuszczamy jedynie, by podłoże całkowicie stwardniało.

Podcinanie i zimowanie lawendy

Czynnościami, które również wchodzą w zakres niezbędnej pielęgnacji tej rośliny, jest podcinanie i zimowanie. Jeśli chodzi o pierwszą czynność, musi być ona wykonywana dość regularnie – ma to związek z nieregularnie przekwitającymi kwiatami, przez co z kolei roślina może utracić pożądany kształt; dzięki temu zapobiega się również powstawaniu tzw. łysin w środku rośliny. Zbyt mocne przycinanie lawendy nie jest wskazane, jeśli jest hodowana w doniczce i ma być wyłącznie ozdobą domu. Jeśli chodzi o zimowanie rośliny, wystarczy, gdy przeniesiemy ją w miejsce, w którym korzenie nie ulegną zmarznięciu – możemy też odpowiednio zabezpieczyć doniczkę.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *