O rety, parapety!

O rety, parapety!

Mimo że wielu z nas uważa parapet za mało znaczący szczegół, to jest on niezwykle ważnym elementem w naszych mieszkaniach. Parapety mają chronić ściany przed zawilgoceniem, ale pełnią także istotną funkcję dekoracyjną.

Na ogół pomijamy parapet jako najmniej istotny element wykończenia okna i wnętrza. Jak powszechnie wiadomo – diabeł tkwi w szczegółach, dlatego warto dobrze przemyśleć kwestię doboru parapetów. Najczęściej montuje się je jeszcze przed tynkowaniem i najlepiej na tym etapie mieć już podjętą decyzję. Parapety trzeba dobierać nie tylko do rodzaju okna, ale również do wykończenia całości pomieszczenia.

Najczęściej przy wyborze parapetów czynnikiem decydującym jest cena. Najtańszym, i jednocześnie najpopularniejszym rozwiązaniem, są parapety wykonane z PCW. Są odporne na niesprzyjające czynniki atmosferyczne i zarysowania. Ich niewątpliwą zaletą jest lekkość i łatwość utrzymania ich w czystości. Niestety są mało estetyczne – ich zakończenia pozostawiają zazwyczaj wiele do życzenia. Pod wpływem słońca mogą się także odbarwiać. Innym rozwiązaniem są parapety drewniane, które z łatwością wpasują się w każde wnętrze. Są trwałe i odporne na zmiany temperatury. Obecnie parapety robi się praktycznie z każdego gatunku drewna, jednak najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, dębowe oraz bukowe. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to trzeba liczyć się z tym, że parapety drewniane trzeba odpowiednio impregnować.

parapet

Kolejnym problemem przy wyborze parapetów jest to, do czego powinny one właściwie pasować. Najbezpieczniejszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest dopasowanie parapetu do okna. Możemy także zdecydować się na bardziej nowatorskie rozwiązania, w których parapet będzie współgrał z kolorem ścian, mebli lub podłogi. Trzeba jednak pamiętać, że ściany zawsze można pomalować, meble wymienić, a parapet zostaje na długie lata.

Jeszcze inaczej sprawa parapetów wygląda w kuchni i łazience. W tych pomieszczeniach możemy zupełnie zrezygnować z tradycyjnych parapetów i jako wykończenia pod oknem użyć płytek ceramicznych. Dzięki temu uzyskamy  wrażenie spójności.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *