Odrobina luksusu, tym razem w roli głównej nie z bielizną, ale zapachem

Odrobina luksusu, tym razem w roli głównej nie z bielizną, ale zapachem

Przed zakupem perfum należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim wybór odpowiedniego zapachu to rzecz indywidualna. Perfumy muszą pasować do naszego temperamentu, typu urody czy stylu życia. Warto mieć kilka ulubionych zapachów w zależności od pory dnia i roku. W codziennych sytuacjach używa się zapachów delikatniejszych niż tych przeznaczonych na wieczór i specjalne, okazje.

Jaki zapach będzie najlepszy dla mnie?

Aby perfumy utrzymywały się długo na skórze należy używać ich przede wszystkim  w miejscach, gdzie pulsuje krew, są to przeguby dłoni, zgięcia łokci, dekolt i kark. Krążenie krwi wyzwala ciepło, które sprzyja uwalnianiu się zapachu. Podczas zakupów należy wypróbować co najwyżej trzy zapachy. Po przetestowaniu więcej niż trzech, nasz węch straci zdolność wyczuwania kolejnych nut. Każdy zapach jest kompozycją nuty głowy, serca i nuty bazowej.

Nuta głowy wyczuwalna jest zaraz po użyciu perfum i utrzymuje się na skórze przez 15-30 min., zawierając najmniej trwałe substancje zapachowe. Nutę serca natomiast poczujemy tuż po 30 min. od naniesienia zapachu. W zależności od jakości utrzymuje się ona do 2 godzin.
Nuta bazowa czyli nuta końcowa, pachnie najdłużej. Zapach ten może być wyczuwalny nawet do kilkunastu godzin. Jest najważniejszą kompozycją zapachową perfum.

W perfumeriach i drogeriach mamy szeroki wybór flakonów z zapachami. Możemy wybierać pomiędzy wodą toaletową (eau de toilette), perfumowaną (eau de parfum), a prawdziwymi perfumami (parfum, esencja). Perfumy to 15-40% olejków zapachowych rozpuszczonych w 90-96% alkoholu. Woda perfumowana natomiast to 8-15% stężenia olejków w 90% alkoholu oraz woda toaletowa 4-10% olejków rozcieńczonych w 60-85% alkoholu. Ten rodzaj jest najchętniej wybierany przez kobiety, ponieważ można go używać kilka razy dziennie. Możemy spotkać się również z wodą kolońską (eau de cologne), jest to produkt mający niskie stężenie olejków zapachowych 3-5% oraz wodą odświeżającą (eau fraîche), która jedynie delikatnie odświeża a zawartość olejków zapachowych to zaledwie 1-3%.

Kiedy już zdecydujemy się na zakup idealnie pasującego do osobowości zapachu w postaci wody toaletowej czy perfumowanej, ważne jest aby używać jego niewielką ilość, ponieważ nawet jeśli perfumy są piękne to w zbyt dużym natężeniu stają się po prostu nieznośne.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *