Ozdoby inne niż wszystkie

Ozdoby inne niż wszystkie

Tęsknisz za ozdobami wytwarzanymi razem z rodzicami czy rodzeństwem? Może w tym roku warto postarać się trochę bardziej i chociaż część ozdób wykonać własnoręcznie.

Święta już za pasem, to więc ostatni dzwonek, by zastanowić się nad tym, jak mają wyglądać świąteczne dekoracje w naszych domach. Zawsze możemy sięgnąć po gotowe produkty, ale też posłużyć się naturalnymi materiałami lub przerobić przedmioty, które już posiadamy.

Pamiętacie opowieści o tym, jak wyglądała kiedyś choinka w domu Waszych rodziców czy dziadków? Drzewka przystrojone były jabłkami, malowanymi orzechami, szyszkami, smakowitymi piernikami, a także ozdobami z koronki, włóczki, słomy, papieru, tektury czy bibuły. Wówczas nikt nie wyobrażał sobie innej choinki jak ta naturalna, a drzewko jarzyło się blaskiem prawdziwych świec…

Nie chodzi oczywiście o to, by rezygnować np. z elektrycznych (swoją drogą znacznie bezpieczniejszych) lampek, czy gotowych ozdób, ale by niektóre z nich wykonać z bliskimi. To właśnie największy plus tego rodzaju ozdób – wykonywane są wspólnie, pośród śmiechów i gwaru, towarzyszącego radosnym przygotowywaniom do świąt. Właśnie takie wydarzenia odpowiadają za tworzenie świątecznej atmosfery.

Warto dokładnie przeglądnąć pudełko z ozdobami – być może znajdziemy w nim prawdziwe „skarby”, którym warto przywrócić dawny blask? Słomiany pająk wykonany przez dziadka, koronkowy aniołek wydziergany na szydełku przez babcię, papierowy łańcuch zrobiony razem z bratem – to są właśnie ozdoby z duszą.

Wieńce na drzwi można przyozdobić nie bańkami, ale np. ostrokrzewem, suszoną jarzębiną, żurawiną, czy pozbieranymi w lesie szyszkami. Warto włożyć trochę wysiłku w wykonanie wieńca z gałązek choinki – nie tylko będzie się prezentować lepiej niż ten sztuczny, ale będzie też cudownie pachniał.

Pomalowane np. na złoty czy srebrny kolor orzechy włoskie możemy ze sobą posklejać, tworząc orzechowy stożek, przypominający małą choinkę. Pomarańcze nabijane goździkami, aniołki i łańcuchy wykonywane z makaronu, własnoręcznie wypiekane pierniczki – oto przepis na prawdziwie magiczne święta.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *