Półki na książki klasycznie lub oryginalnie

booksW zależności od zapotrzebowania i gustu można zrobić bądź kupić różnego rodzaju półki na książki. Wszystko zależy od tego, czy interesuje nas coś wytrzymałego i solidnego, ale jednocześnie klasycznego, czy oryginalnego. W tym drugim przypadku idealnym rozwiązaniem może się okazać półka odwrócona i antygrawitacyjna. Co ciekawe książki na niej nie stoją, tylko wiszą i mniej się przez to kurzą. Na półce można natomiast położyć coś innego.

Chcąc wykonać półkę klasyczną, najlepiej pamiętać, że powinna zostać zrobiona z drewna, który nie ma zbyt dużej gęstości, przez co jest odporne na zniszczenia, ale nie ciężka. Idealnym rozwiązaniem wydaje się być dąb bądź brzoza. Jeśli interesuje nas jednopioziomowa półka, do jej wykonania wystarcz dwie deski o szerokości 30 cm i długości 80 cm. Dociąć je powinno się za pomocą szlifierki kątowej lub wyrzynarki.

By nadać deskom odpowiedni wygląd, należy je oszlifować przy pomocy materiałów ściernych w arkuszach. Następnie należy wywiercić dziury w drewnie i umieścić kołki rozporowe. Posłużą one do stworzenia podpórki i do zawieszenia półki na ścianie. Drewnu można także nadać specyficzny kolor, używając do tego lakierów bądź farb. Półka powinna też mieć blokadę, zapewniającą jej stabilizację.

Do wykonania półki odwróconej i antygrawitacyjnej potrzeba natomiast stalowego kątownika, drewnianej półki, szerokiej elastycznej gumki i tapicerskiego zszywacza. Na początku należy zmierzyć długość i grubość książek. Chodzi o to, by między książkami nie było zbyt luźno ani zbyt ciasno. Średnią wykorzysta się jako odstęp, jaki będzie się robiło przyszywając do półki gumkę. Następnie trzeba wziąć szeroką gumkę i pistoletowy zszywacz i zacząć przyszywać gumkę do półki od jej spodniej strony. Nie wolno jednak ucinać gumki na osobne kawałki. Przyszywa się ją jako całość, zaczynając od jednego końca półki. Później odmierza się odpowiednią długość gumki tak, by wystarczyła, żeby włożyć książkę do środka. Gumka musi być na tyle długa, aby można było zmieścić w nią książkę, ale na tyle krótka, aby trzymać książkę zaraz pod półką. Gdy odmierzy się tę długość i przyszyje gumkę bez jej ucinania w odległości średniej szerokości książki od poprzedniej zszywki, trzeba odmierzyć znów tę samą długość gumki na „kieszeń” na książkę. Czynność tę powtarza się aż do końca półki. Potem wkłada się książki do środka i sprawdza, czy dobrze się trzymają. Następnie przymocowuje się półkę do ściany przy pomocy kątników. Najlepiej przymocować ich więcej niż dwa, bo wtedy półka będzie stabilniejsza. Kątniki można przymocować na górze półki. W ten sposób wzmocni się wrażenie, że półka jest antygrawitacyjna, Można je też zamocować pod półką.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *