Raz ale doskonale. Pomaluj swoją łazienkę na lata

Raz ale doskonale. Pomaluj swoją łazienkę na lata

Wszystko na świecie ma jakiś odcień. Przynajmniej tak to odbiera ludzkie oko. Dlatego estetyka, wpływ kolorów na podświadomość, poczucie komfortu i dobre samopoczucie to rzeczy bez których nie da się ominąć chcąc mieszkać w normalnym domu. Planując kolory do łazienki, kuchni czy innych pomieszczeń powinieneś się dobrze nad tym zastanowić.

Do efektywnego dobrania kolorów potrzebujemy czasem inspiracji, a do dobrania rodzaju farb każdego z pomieszczeń podstawowej wiedzy. Na pewno inne farby dobieramy do pomieszczeń sanitarnych, a inne do pozostałych pokoi.

Do nowego spojrzenia na paletę barw może nas natchnąć jedna z podróży. Wyprawa do Afryki od razu kojarzy się z ciepłymi kolorami, słonecznym piaskiem, przyprawami z całego świata, serdecznymi ludzi. Inspirując się tym kawałkiem świata będziemy poszukiwać farb w odcieniach ciepłych żółci, stonowanych brązów, zieleni i pomarańczy. Szczyty gór z zapachem kwiatów i drzew, który jeszcze tak dobrze pamiętamy, widok zjawisk natury zainspirują i skutecznie uaktywnią nasze przyciski motywacyjne. Tu będziemy szukać w odcieniach zieleni, błękitów oraz arktycznej bieli, akcentami mogą być przedmioty w wyraźnych i ostrych kolorach takich jak ciemna czerwień, granat, czy brąz. Świat podwodny koralowych raf, pięknej flory i fauny, gdzie przejrzystość wody jest rewelacyjna od razu po powrocie zainspiruje nas do szukania barw w odcieniach błękitu, granatu i naturalnej zieleni.

Wybierając rodzaj farby koniecznie sprawdzamy, czy dana farba nadaje się do malowania łazienek. Ma być trwała i odporna na wilgoć oraz zabrudzenia. Przy tym powinna być odporna na szorowanie, jak i na rozwój grzybów pleśniowych, działania wilgoci, plam czy zabrudzeń. Ważne też, aby umożliwiała oddychanie ścian, a także długotrwale zabezpieczała ich powłoki.
Dobra farba do wnętrz powinna być matowa, aby na ścianach i sufitach nie tworzyły się refleksy świetlne. Matowe farby kryją nierówności ściany w przeciwieństwie do farb z połyskiem, które uwydatniają takie defekty. Najbardziej popularne są farby emulsyjne. Mają one dobrą przyczepność do podłoża, są geste, trwałe i odporne na ścieranie. Można je stosować na wszystkie podłoża takie jak: tynk, beton, cegły, płyty gipsowo-kartonowe, drewno, a nawet metalu. Farba akrylowa powinna sprawdzić się w każdym wnętrzu, natomiast na farby lateksowe i winylowe trzeba bardzo uważać jak chcemy pomalować łazienkę lub kuchnię, często są zupełnie nieodporne na wilgoć i puchną.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *