Styl chiński

Nie wierzysz, że sposób, w jaki zaaranżowałeś swoje mieszkanie może przekładać się na jakość Twojego życia? Widocznie nie zapoznałeś się z chińskim stylem dekoracji wnętrz, którego istotę można zawrzeć w dwóch słowach: funkcjonalność oraz estetyka.

lampa chinska

Feng shui (czyli wiatr i woda) – termin ten jest nam zwykle znany, ale czy wiemy, że odnosi się on do podstawowych sił, podtrzymujących życie na Ziemi? System feng shui to jednak nie tylko metafizyka, ale też praktyczne porady, chociażby aranżacyjne, które pozwolą wypełnić nasz dom pozytywną energią.

I tak np. chińskie meble mają zaokrąglone kanty po to, aby nie było żadnych zakłóceń w przepływie energii. Trzeba zaznaczyć, że chodzi tu o bardzo solidne sprzęty (z wytrzymałego drewna wiązu, orzecha czy cyprysu), pełne przydatnych schowków na rozmaite drobiazgi, ale też pięknie ozdobione okuciami i delikatnymi rysunkami.

chinska szafa

Efektowne wzornictwo to kwintesencja orientalnego stylu. Przedmioty ozdobione są kaligrafowanymi literami (dziś np. na pokrytymi nimi tapetach) czy motywami roślinnymi. Przykładowo chryzantema w naszej kulturze kojarzy się raczej dość jednoznacznie i ponuro, podczas gdy dla kultur Wschodu jest ona symbolem słońca, życia i radości.

Inne wyróżniki chińskiego stylu to m.in.: wspaniałe naczynia z ceramiki (np. wazy z delikatnej porcelany), figurki z laki, wachlarze, pękate lampiony z czerpanego panieru, rzeźbione zwierzęta (także te fantastyczne, jak np. smoki) czy zasłony i poduszki z malowanego jedwabiu, z którego przecież Państwo Środka słynie już od tysiącleci.

chinska waza

 Musimy też wiedzieć, że feng shui to precyzyjnie dobrana kolorystyka, odpowiadająca w kulturze chińskiej każdemu z pięciu żywiołów. Chodzi o ogień (kolor czerwony i mocny żółty), ziemię (brązy i żółcienie), wodę (niebieski, ale też czarny), metal (szary, biały i srebrny), drzewo (czyli zieleń). Pamiętajmy, że znaczenie poszczególnych kolorów może odbiegać od symboliki, którą my – ludzie Zachodu przypisujemy danej barwie (np. biel to w Chinach symbol żałoby, a czerwień to kolor sukni ślubnych).

Dlatego nie należy tylko bezmyślnie powielać chińskich wzorów i stylistycznych rozwiązań, ale też postarać się choć trochę zrozumieć ducha tej kultury, z jej odwiecznym dążeniem do ładu i harmonii (szukasz innych ciekawych inspiracji? Sprawdź ten poradnik).

chinski styl

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *