Styl rustykalny

Tęsknicie za przytulnym stylem wiejskiego domku dziadków i chcielibyście uzyskać taki klimat u siebie, ale jednocześnie tchnąć w niego powiew nowoczesności i współczesnych trendów? Na to pragnienie jest tylko jedno rozwiązanie – styl rustykalny.

Najbardziej ze wszystkich stylów nawiązuje on bezpośrednio do tradycji wiejskich, ale ich nie kopiuje, lecz silnie się nimi inspiruje. Wnętrze urządzone w stylu rustykalnym stworzy wrażenie sielskości i przytulnego domku na wsi, a jednocześnie nie przytłoczy nadmiarem drobiazgów ani nie stworzy wrażenia kiczu. O ile zastosujemy go odpowiednio. Nietrudno bowiem idąc w przesadę stracić proporcje i z miłego dla oka, eleganckiego stylu rustykalnego utworzyć dosłowny styl wiejski.

Czego unikać? Na pewno nadmiaru. Chociaż styl ten nawiązuje do dawnego życia na wsi, to powstał on współcześnie, a wszystkie modne dzisiaj style, nawet tak barwne jak styl eklektyczny czy art deco, unikają zagracania i przesytu bez smaku. Dzięki temu wnętrza w stylu rustykalnym emanują nie tylko sielskością, ale i wyważoną elegancją. Nie da się także stworzyć rustykalnych pomieszczeń za pomocą mebli nieskazitelnych, gładkich i prostych, wyglądających zawsze jak nowe. Jeśli lubimy takie materiały, wybierzmy styl nowoczesny. Styl rustykalny bowiem nie lubi rzeczy wyglądających na nowe i nie tknięte. Oczywiście nie oznacza to, że aby stworzyć wnętrze rustykalne należy zakasać rękawy i szukać mebli po śmietnikach (chociaż w antykwariatach lub na pchlim targu – czemu nie?)  – dzisiejsi producenci mebli potrafią różnymi technikami „postarzać” nowe meble tak, aby wyglądały na wyraźnie naznaczone patyną lat. Tylko dzięki temu nasze wnętrze nabierze odpowiedniego dla tego stylu klimatu „mebli dziedziczonych przez pokolenia”. Stąd też nie mogą one być wykonywane zbyt nowoczesną techniką – krzesła i stoły są najczęściej drewniane, z dużym sękami i spękaniami.

Wiemy już, jak osiągnąć klimat wiekowej elegancji, warto teraz dowiedzieć się, jak otrzymać atmosferę swojskości, konieczną dla stylu rustykalnego. Służą temu trzy rzeczy – kolory, materiały i akcesoria. Barwy pomieszczeń muszą być ciepłe i neutralne oraz – podobnie jak w stylu japońskim – kojarzące się z naturą. Najlepsze do tego są więc wszelkie odmiany kolorów ziemi, ceglastych oraz odcieni drewna. Jeżeli chodzi o materiały, to tu możemy sobie pozwolić na szaleństwo – kwieciste firany, kolorowe, puszyste wiejskie pledy są jak najbardziej mile widziane. Dodając do tego jeszcze takie akcesoria codziennego użytku jak duże, wiklinowe kosze, drewniane misy czy też ceramiczne dzbanki uzyskamy w pełni wnętrze w stylu rustykalnym.

 

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *