Styl skandynawski

Styl skandynawski

Polacy kochają skandynawski design. Nie da się tego nie zauważyć. IKEA bije rekordy popularności, kochamy jej katalogi, funkcjonalne i oryginalne projekty i szerokie zastosowanie nowoczesnych technologii, jakie w sobie łączą. Jednak skandynawski design to nie tylko IKEA, a Polacy kochają skandynawski design nie tylko za nią.

Design, czyli wzornictwo użytkowe, mające poprawić jakość życia poprzez odpowiednie projektowanie wnętrza, nigdzie nie jest stosowany na tak szeroką skalę, jak w krajach skandynawskich. Utrudniony dostęp do surowców oraz trudne warunki przyrodnicze skłoniły praktycznych Skandynawów do wytworzenia „czegoś z niczego” i to w jakim stylu! Inspirując się protestanckim etosem pracy, ascetyzmu i powściągliwości, Skandynawowie stworzyli swój unikalny styl, którego głównymi cechami są: prostota, funkcjonalność i co ważne – ponadczasowość. Skandynawskie meble są uniwersalne – wybierają je użytkownicy w każdym wieku, choć w Polsce są kojarzone głównie z młodymi, zapracowanymi ludźmi, żyjącymi w biegu. Jednak ponadczasowość sprawdza się w innym, ważniejszym wymiarze – niektóre modele mebli takich znanych projektantów jak Arne Jacobsen czy Hans Wegner produkowane są od dziesięcioleci, ciesząc się wciąż nie gasnącą popularnością.

Chociaż skandynawski design to nie tylko IKEA, to wielu Polakom tylko z nią się kojarzy. I trudno się temu dziwić – większość z nas ma w swoim domu coś z tego sklepu. Mimo, że właściwie zmonopolizowała ona w Polsce rynek skandynawskiego designu i usunęła w cień innych, świetnych projektantów z północy Europy,to IKEI zawdzięczamy spopularyzowanie tego stylu. Rozpowszechniła i pokazała nam jego cechy – świeżość, naturalność, minimalizm, wielość otwartych przestrzeni. Trudno nie mieć do niej ogromnego sentymentu.

Jednak w związku z rosnącą popularnością tego stylu zaczynamy rozglądać się także za innymi producentami, w poszukiwaniu świeżości i inspiracji. Ostatnio na polskim rynku pojawiło się wiele nowych skandynawskich produktów, w tym meble Muunto. System mebli Muunto góruje nad innymi projektami swoim systemem przechowywania przedmiotów, wyprzedzając innych projektantów bardzo wysoką jakością, elastycznością zastosowania, estetyką i szerokimi możliwościami aranżacji. Co ciekawe, meble Muunto są zaprojektowane tak, że doskonale odnajdują się nie tylko w typowo skandynawskich czy minimalistycznych miejscach. Pokochają je także tradycjonaliści, którzy poszukują sposobu zamaskowania nadmiaru kabli w swojej przytulnej sypialni czy eklektycy, pragnący zbalansować kontrasty stylów. Skandynawska uniwersalność i w tym wypadku pokazuje swoje wszechstronne zastosowanie.

 

Zapraszam też do zapoznania się z ciekawym artykułem Montaż oświetlenia zewnętrznego – niezbędne informacje

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Wybór stylu - [...] STYL SKANDYNAWSKI – skandynawski design robi ostatnio furorę w naszym kraju ze względu na swoje minimalistyczne piękno i jest…

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *