Świetliki – prosty sposób na punktowe światło

Świetliki – prosty sposób na punktowe światło

Każdy dom ma swoje mroczne zakamarki. Nie jest jednak to początek recenzji najnowszej książki Stephena Kinga, tylko zachęta do zapoznania się z nieskomplikowanym i skutecznym sposobem na doprowadzenie światła słonecznego do każdego pokoju. A o zaletach naturalnego światła nie musimy chyba wspominać.

Gdzie?

Jeżeli w górnej kondygnacji Twojego domu znajduje się pomieszczenie które cierpi na niedostatek światła (łazienka, składzik, mały pokój) możesz rozważyć doprowadzenie do niego świetlika. Zaoszczędzisz w ten sposób na sztucznym oświetleniu, co przełoży się na wysokość rachunku. Położenie pokoju nie ma znaczenia, choć jeśli znajduje się pod zainstalowanym na stałe na strychu elementem, może to oznaczać że będziesz musiał go obejść. Na szczęście konstrukcja świetlika na to pozwala.

Co?

Świetlik składa się z trzech części. Zewnętrzna przypomina okno i ma tą samą funkcję. Instalowana jest na dachu i nie różni się w żaden sposób od pozostałych elementów. Schwytane promienie słońca przenoszone są tunelem światłonośnym przez strych do sufitu doświetlanego pomieszczenia. Zasada jest prosta – im dalej ma podróżować światło tym bardziej traci na intensywności, dlatego lepiej jeśli droga ta jest najkrótsza, poniżej 6 metrów. Tunele występują w dwóch odmianach – sztywnych i giętkich. Te pierwsze są pokryte wysokorefleksyjną powłoką, te drugie są wykonane z metalizowanego poliestru i przydają się gdy musimy manewrować wokół strychu. W samym pokoju znajduje się finalny, wykończeniowy, element instalacji.

 światło słońca

Jak?

Dostarczone przez świetlik promienie są delikatne i mało rozproszone, ale mogą z sukcesem zapewnić widoczność w pokoju. Możesz je wspomóc sztucznym oświetleniem ukrytym pod plafonem (na przykład wszechstronną taśmą LED) tak by nie zabrakło światła przez całą dobę. W pokojach bez okien bezpośrednia droga na dach to także okazja do wpuszczenia świeżego powietrza za pomocą elementu wentylacyjnego. Na samym końcu nie zapominajmy o walorach dekoracyjnych. W sprzedaży są dostępne eleganckie obręcze na świetlik, które nadadzą mu dodatkowego uroku, poza wynikającym z faktu dostarczania naturalnego światła. To także dobre miejsce do zawieszenia nowoczesnego elementu zdobnego.

Podsumowując – świetlik to tani i sprytny sposób na dostarczenie słońca do wnętrza domu. Jeśli jednak nie będziesz zadowolony z efektów, Castorama na swoje 17 urodziny przygotowała wiele pomysłów na rozświetlenie Twojego domu, wszystkie czekają pod linkiem powyżej.

Źródło zdjęć: flickr.com

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *