W jaki kominek zainwestować?

W jaki kominek zainwestować?

Dla wielu osób kominek to spełnienie marzeń. Piękna perspektywa trzaskającego ognia jest jak najbardziej do zrealizowania, jednak najpierw musimy przemyśleć wszystkie “za” i “przeciw” i zobaczyć, jaki rodzaj kominka będzie dla nas najlepszy. Gdyż wbrew pozorom jest wiele możliwości, a kominek kominkowi nierówny. O czym więc pamiętać?

Kominek otwarty? A może zamknięty?

Jak już będziemy zdecydowani na kominek, musimy podjąć inną ważną decyzję: chcemy kominek zamknięty czy otwarty? W tym momencie większość osób powie, że wybór jest oczywisty, gdyż zamknięte kominki to większa oszczędność, jednak nie zawsze tak jest. Kiedy? Na przykład w takiej sytuacji, jak będziemy palić okazjonalnie, dla przyjemności i wykreowana wyjątkowej atmosfery. Jeśli tak planujemy, to kupno wkładu kominkowego tylko niepotrzebnie zwiększy koszt kominka. W innych sytuacjach lepszy wyborem będzie oczywiście kominek zamknięty.

Kominek zamknięty, ale jaki?

Zasadniczo wniosek jest taki, że jeśli planujemy główne źródło ciepła, to kominek zamknięty tylko spełni swoją funkcję. W zależności od tego, jaki będzie to rodzaj wkładu, ogrzeje pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany, może jednak też ogrzać cały dom, a nawet dodatkowo wodę użytkową. W pierwszym przypadku wystarczy zwykły wkład kominkowy, ale jak już chcemy, żeby cały dom był ogrzany, to potrzeba wkładu z systemem DGP. Jeśli marzymy, by ogrzewał też wodę użytkową, to koniecznie musi być to wkład z płaszczem wodnym. Ciekawe informacje znajdziesz też w artykule Projekt kominka – 6 najważniejszych zasad.

wood-1083407_960_720

Decyzja należy do nas

Na pewno, jak planujemy budowę domu i w tych planach jest kominek, to musimy się zastanowić, jaką rolę ma spełniać. Bo jeśli ma być tylko dodatkiem, czymś, co będzie pasować do wyglądu wnętrza, to doskonale sprawdzi się model otwarty. Inaczej jak wiążemy z nim bardziej ambitne plany, więc w takiej sytuacji trzeba to dokładnie przemyśleć, by nasz wybór był jak najlepszy. Każdy ma inne priorytety i wymagania, wybór sprawą otwartą, najważniejsze, by spełniał w pełni swoją rolę.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *