Wiosenne porządki w kilku prostych krokach

wiosenne porządkiŁagodna zima niestety nie zwalnia nas od obowiązku posprzątania przed wiosną. Jeśli chcesz by Twój dom był prawdziwą wizytówką zapoznaj się z tymi kilkoma zasadami, a porządkowanie będzie skuteczne i łatwe.

Organizacja pracy

Nie rzucaj się od razu do sprzątania, warto chwile pomyśleć. Przejdź po kolei przez wszystkie zadania, ustal co i w którym pokoju masz do zrobienia. Zbierz środki czyszczące w jednym wiaderku, dzięki temu nie będziesz musiała nosić puszek i butelek osobno i na pewno ich nie zgubisz.

 Szyby

Czynność niemalże utożsamiana z wiosennymi porządkami, rzeczywiście jedna z obowiązkowych. Pamiętaj by zaopatrzyć się w solidny płyn do szyb, a samo czyszczenie wyznaczyć na pochmurny dzień. Na słońcu środek wyschnie za szybko, tworząc smugi. Jeśli nie zamierzasz prać zasłon, koniecznie odkurz je przed myciem okien.

mycie okien na wiosnę

 Porządkowanie

Wiosna to nowe otwarcie, okazja do pożegnania się ze starym i powitania nowego. To samo dotyczy Twoich rzeczy. Przejrzyj szafę pod kątem użyteczności, na pewno masz tam trochę ubrań które nie przydadzą się Tobie, a mogą pomóc komuś w potrzebie. Możesz także pozbyć się niepotrzebnych wieszaków. Odkurz bibliotekę, przeczytane i znane lektury również możesz przeznaczyć potrzebującym. Tylko nie zatop się w lekturze! W każdy pokoju ustaw trzy kosze: do oddania, do zatrzymania i do wyrzucenia. Kto wie, może w trakcie sprzątania trafisz na coś cennego.

Odkurzanie

Zakładamy że odkurzasz co tydzień, ale pora kwitnienia to dobra okazja do szczegółowego sprzątnięcia. W pierwszej kolejności zajmij się najwyżej wiszącymi elementami. Żarówki, klosze i żyrandole na pewno są zakurzone ale kilka przetarć sprawi że będą wyglądać jak nowe. Poproś drugą osobę o pomoc w przesunięciu mebli, raz do roku warto sprzątnąć przestrzeń pod nimi. To także świetna okazja do wytrzepania i obrócenia materacy, uwierz nam, po zmianie pościeli z przyjemnością położysz się w świeżym i pachnącym łóżku.

Zmywanie

Nie nadarzy się lepsza okazja do skrupulatnego odczyszczenia powierzchni płaskich i sprzętów. Uwierz nam – jeśli nie zrobisz tego przed wiosną, nie zrobisz tego w ogóle. Zajrzyj w każdy kąt, szczególnie w miejsca których zwykle nie sprzątasz, takie jak framugi, okiennice, grzejniki i szczyty mebli. W kuchni wyłącz i rozmroź lodówkę, przy okazji przejrzyj mrożonki pod kątem przydatności, możesz później zaprosić sprzątających do wspólnego przygotowania obiadu. Po skończonym posiłku włącz piekarnik, wstaw do niego miskę z wodą i poczekaj aż wyparuje. W ten sposób łatwo go wyczyścisz, jeśli jednak nie masz opcji termoobiegu zmieszaj szklankę wody z połową szklanki sody oczyszczonej i dwoma łyżkami płynu do mycia naczyń. Dokładnie wyczyść skórzane meble, w ich załomach czai się wiele kurzu, brudu a czasami nawet zapomnianych przedmiotów.

Gdy już wszystko będzie wyczyszczone na wysoki połysk, z przyjemnością rozejrzysz się po swoim domu. Możesz nawet zatańczyć z radości, tylko nie stepuj – nie chcesz wybrudzić podłogi!

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *