Żaluzje czy rolety?

rolety okienneJedni określają swój dom czy mieszkanie jako ostoję, inni jako twierdzę. Wszyscy jednak cenią sobie prywatność w domowym zaciszu. Przed cudzym wścibstwem może nas skutecznie ochronić nie tylko wysoki płot, ale też okienne rolety lub żaluzje.

Żaluzje wykonane są z cienkich pasków tworzywa, ułożonych poziomo i zamocowanych na drabinkach sznurowych. Kąt nachylenia żaluzji można łatwo regulować, a tym samym w pokoju zmienia się natężenie oświetlenia. Jakie żaluzje wybrać? Aluminiowe są bardzo trwałe i świetnie chronią przed ciepłem, te z PCV również są wytrzymałe, ale znacznie mniej odporne na bardzo silne promienie słoneczne. Natomiast żaluzje z drewna (np. bambusowe) wyglądają bardzo estetycznie. Żaluzje pionowe to po prostu pasy laminowanej tkaniny, które zamocowane są na szynie nośnej. Zamykają się one lub otwierają za pomocą sznurków, przymocowanych z boku (możemy też wybrać szyny rozsuwające pasy od środka na boki, bądź w jedną stronę).

Jeśli z kolei decydujemy się na rolety, to nie musimy zbytnio zastanawiać się, czy mają one przede wszystkim stanowić efektowną dekorację wnętrza, czy też spełniać bardziej praktyczne funkcje. Dziś kupimy bowiem rolety, które spełnią oba te warunki. Chcesz kupić roletę, która dobrze komponowałaby się z wnętrzem Twojej sypialni czy salonu? Nie ma problemu – jednobarwne, wzorzyste, jasne, ciemne, gładkie, wytłaczane, proste, wykończone falbaną lub te bardziej ozdobne (np. rzymskie)… Słowem: jest z czego wybierać. Bardzo funkcjonalne są natomiast np. rolety Mini, które można montować na pojedynczych skrzydłach okiennych, dzięki czemu w razie potrzeby jedno okno można zasłonić, podczas gdy drugie pozostawić odsłonięte. Pamiętajmy, że podawana przez producentów szerokość to najczęściej ta, która dotyczy tkaniny. Dlatego też montując roletę weźmy pod uwagę również przestrzeń montażową, która powinna być o około 5cm większa niż szerokość samej rolety.

Dodajmy także, że zarówno rolety, jak i żaluzje świetnie sprawdzą się w nowocześnie urządzonym wnętrzu, które sprawiałoby wrażenie zbyt przytoczonego, jeśli zdecydowalibyśmy się np. ciężkie zasłony oraz powiązane z nimi solidne karnisze.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *