Żaluzje – drewniane czy aluminiowe?

Żaluzje – drewniane czy aluminiowe?

Zastanawiając się nad kupnem zasłon okiennych mamy do wyboru bardzo wiele ich rodzajów. Oprócz tradycyjnych firanek i zasłonek możemy zdecydować się na rolety, wertikale bądź właśnie żaluzje. Do jakiego wnętrza będą pasować i jak je wybrać? Oto kilka wskazówek.

Aranżacja wnętrza

Żaluzje to specyficzny rodzaj zasłon, składający się z ułożonych poziomo listewek połączonych linkami. Regulując kąt ustawienia lamelek sterujemy ilością wpadającego światła. Podobnie jak rolety, żaluzje można zwinąć lub podciągnąć do góry, dzięki czemu całkowicie odsłonimy okno. Ten typ zasłon daje więc duże możliwości regulowania oświetlenia słonecznego w pomieszczeniu. Żaluzje wykonywane są z dwóch rodzajów surowca: z aluminium lub drewna. Pierwszy typ dostępny jest w różnych kolorach, co powoduje, że może być dopasowany do każdego typu wnętrza. Żaluzje drewniane, dzięki uniwersalności i naturalności materiału, również pasować będą do wielu stylów aranżacji wnętrza.

Żaluzje aluminiowe

Lamelki wykonane z aluminium mogą zostać pomalowane lub pozostawione w naturalnym kolorze. Możliwe jest także zróżnicowanie ich powierzchni. Listewki matowe z jednej strony i błyszczące z drugiej pozwolą na dodatkową zabawę światłem oraz energią cieplną. Powierzchnia matowa pochłania ciepło i przekazuje je do wewnątrz, błyszczący lakier powoduje natomiast odbijanie światła. W efekcie ustawienie lamelek błyszczącą powierzchnią na zewnątrz zapobiegnie nagrzewaniu się pomieszczenia.

Drewno zawsze w modzie

Eleganckim elementem wyposażenia wnętrza będą żaluzje z litego drewna. Bogaty wybór gatunków drzew, zarówno rodzimych, jak i egzotycznych, a także możliwość zabarwiania deseczek na pożądany kolor odpowiednią bejcą, dają duże możliwości aranżacyjne. Estetyczny wygląd żaluzji drewnianych rekompensuje takie wady jak znikoma zdolność odbijania promieni słonecznych i niska odporność na działanie promieniowania UV. Co więcej, listewki wymagają zabezpieczenia odpowiednim lakierem lub lakierobejcą, aby uniknąć niechcianego blaknięcia.

żaluzje, aranżacja okna, jadalnia

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *