Zrób to sam: dekorowanie ściany

Kiedy twoje pomieszczenia przytłaczają się nudą i czujesz się w nich mało swobodnie i wyraziście, to powinieneś to jak najszybciej zmienić. Co najważniejsze, jesteś to w stanie zrobić zupełnie sam i to za pomocą prostych środków, nie zużywając znaczących pokładów sił. Żeby jednak to zrobić i robić to także z pewną dozą przyjemności, to należy wiedzieć co z czym się je, a co z czym maluje. Bardzo ważne jest też to, jakie pomieszczenie będzie chcieli uatrakcyjnić, sprawić żeby to właśnie tam żyło nam się lepiej. Co będzie nam potrzebne i jak tego dokonać? Kilka przydatnych podpowiedzi już za chwilę.

 

Niezbędnik ozdobnik

 

Abyśmy nie popełni żadnego nieprzyzwoitego faux pas i nie zawalili sprawy pod żadnym kątem, musimy się wyposażyć w zestaw odpowiednich narzędzi, pamiętać należy również o odpowiednim zabezpieczeniu miejsca, w którym będziemy pracować, ponieważ niezbędne może się okazać użycie także nieco bardziej wymagających narzędzi. Jakich konkretnie? Z tych bardziej wymagających należy wymienić przede wszystkim wiertarkę, a tych mniej z pewnością pędzel, a nawet dwa – najlepiej mniejszy i większy. Dekorując ściany nie możemy obejść się oczywiście bez specjalnych szablonów, dzięki którym wymalujemy na naszej powierzchni taki wzór, jaki tylko będzie nam się podobał. Świetnym rozwiązaniem może być także wykorzystanie sztukaterii. Nie obejdzie się oczywiście bez takich rzeczy jak taśma malarska, miarka, dobry i ostry nożyk do papieru czy gumowy młotek. A co będzie wbijać młotkiem? Między innymi kołki, pamiętać też należy o specjalistycznym kleju do styropianu i poziomica. 

 

Jak to zrobić?

 

Jeśli decydujemy się na użycie listwy dekoracyjnej, do musimy ją zazwyczaj dociąć pod kątem 45 stopni, wszystko oczywiście na odpowiedni wymiar. Listwy są najczęściej w dość smutnym białym kolorze, więc powinniśmy postarać się je pomalować w bardziej żywym kolorze. Możemy tez zdecydować się na wykorzystanie obrazów, czyli chyba najbardziej klasycznego spośród sposobów dekoratorskich na ścianach. Do tego użyjemy oczywiście ładnej antyramy, w której zamieścimy obraz na ścianie – ten znaleźć się powinien oczywiście w centralnym miejscu, a nasze wzory, wykonane z szablonów najlepiej jeśli znajdą się po bokach. Jak je wykonać? Ważna jest precyzja i „złapanie” odpowiedniego poziomu, potem zaś kolejne „złapanie” szablonu na taśmę malarską i możemy zaczynać główny proces tapowania, czyli delikatnego nakładania farby na w dokładnie przylegający do ściany wzór. Do zdjęciu naszego szablonu ujrzymy na ścianie nasz wymarzony wzór, jeśli się tak nie stanie, powinniśmy bez wątpienia się z kimś natychmiast skonsultować. Sztukaterię kleimy za pomocą specjalnego kleju do styropianu, zaczynając od części pionowej, wzmacniając ją kołkami. Jeśli nie wierzycie nam na słowo, że jest to takie proste, to zaglądajcie również na tę stronę. 

 

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *