Wyspa kuchenna to marzenie wielu osób. Trudno się dziwić – kuchnia z wyspą ma wiele zalet i znacznie ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków. Jeśli więc dysponujemy odpowiednio dużym pomieszczeniem, warto rozważyć obecność wyspy w projekcie kuchni. Oto jakie płyną z tego korzyści.
Wyspa kuchenna w służbie integracji
Wyspa kuchenna jako obiekt znajdujący się pośrodku kuchni jest idealnym miejscem sprzyjającym integracji domowników i gości. Przy wyspie możemy wspólnie przygotowywać posiłki, a odwracając się przodem do salonu mamy też stały kontakt z gośćmi i nie musimy przerywać prowadzonych w kuchni prac. Dodatkowo łatwy dostęp do wyspy z każdej strony pozwala na wspólne gotowanie.
Wyspa kuchenna dzieli przestrzeń
Oczywiście jedynie częściowo i raczej symbolicznie. Stanowi jednak świetny sposób na optyczne wydzielenie strefy kuchennej od salonowej, zwłaszcza jeśli umiejscowimy ją na granicy obu pomieszczeń.
Estetyka kuchni z wyspą kuchenną
Kuchnię z wyspą można urządzić w dowolnym stylu i w każdym przypadku będzie się prezentowała tak samo dobrze. Bez względu na to, jak wykończymy wyspę – jakich użyjemy materiałów i barw – odpowiednio zaprojektowana będzie w pełni funkcjonalnym elementem wyposażenia kuchennego. Inspiracje na urządzenie kuchni z wyspą znajdziemy w ideabooku.
Wyspa wielofunkcyjna
Wyspa w kuchni to nie tylko dodatkowy blat roboczy. Możemy ukryć pod nim np. szafki kuchenne, które pomieszczą sporą część kuchennego wyposażenia. W odpowiednio zaprojektowanej wyspie znajdzie się także miejsce dla zlewozmywaka i płyty grzewczą, a nawet zmywarki lub piekarnika. Szafki i sprzęty AGD to jeszcze nie wszystko. Jeśli zaprojektujemy w wyspie otwarte półki, będziemy mogli ustawić na nich różne dekoracyjne akcesoria.
Wyspa w roli barku
Wyspa kuchenna może też pełnić rolę barku, przy którym będzie można wygodnie usiąść i zjeść śniadanie lub obiad. W tym celu można zróżnicować wysokość blatów, z których jeden będzie blatem roboczym, a drugi blatem, przy którym usiądziemy z lampką wina lub herbatą.