Charakterystyczne dla architektury rzymskiej i renesansowej ozdabiały kiedyś świątynie, zamki i pałace. Dzisiaj możemy je spotkać w kamienicach i blokach. Ozdobne wykończenia ścian i sufitów stały się dość popularnym materiałem, będącym alternatywą dla zwykłej powierzchni.
Kasetony to tradycyjnie skrzyniec bądź szafa – tak w architekturze określa się zagłębienie w stropie drewnianym utworzone przez krzyżujące się belki. Dzisiaj natomiast kasetonami określa się lekkie płyty, którymi wykłada się ściany i sufity.
Kasetony sufitowe
To najbardziej nam znana forma kasetonów. Sufit nimi wykończony ma nieco imitować klasyczne, dekoracyjne sklepienia dawnych budowli. Kasetony wykonane są najczęściej ze styropianu i mają róże wzory – ich główną funkcją jest ozdobienie sufitu. Stanowią one także bardzo dobrą izolację, służą więc do dodatkowego ocieplenia in wygłuszenia pomieszczenia. Bardzo często są stosowane w biurach. W kamienicach, w których sufity są wysokie kaseton może także posłużyć do obniżenia go, co pomoże ogrzać duże przestrzenie mniejszym kosztem.
Kasetony elewacyjne
Zazwyczaj używane w budownictwie przemysłowym oraz biurowym jako wykończenie zewnętrznych ścian budynku. Kasetonowe wykończenie elewacji to rozwiązanie coraz częściej stosowane w architekturze współczesnej, szczególnie przy budowie fabryk, galerii handlowych, budynków użyteczności publicznej i biurowców. Kasetony elewacyjne są wykonywane głównie ze stali lub aluminium i powlekane są powłoką poliestrową. Takie płyty są trwałe, łatwo montowalne i relatywnie tanie.
Kasetony ścienne
Między kasetonami ściennymi a panelami może zatrzeć się granica, jednak jedna zasada zdaje się być zachowana – kasetony raczej są kwadratowe. Mają stanowić głównie element dekoracyjny, co sprawia, że coraz częściej wykorzystuje się je w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Mogą występować w różnych wzorach i rozmiarach, niektóre z nich mogą mieć nawet metr długości. Najczęściej wykonuje się takie kasetony z gipsu bądź włókna kokosowo-palmowego. Przy okazji stanowią barierę dźwiękową i ocieplają ścianę. Z reguły występują w postaci trójwymiarowych płyt z powtarzalnymi wzorami.