Zdarza się, że mamy duży dom i jedno niezagospodarowane pomieszczenie. Nie wiemy, co z nim zrobić i decydujemy się go komuś wynająć. Najczęściej wybieramy studenta, ponieważ jest on dla nas najmniej kłopotliwy i wielu osobom wydaje się, że student nie będzie miał sporych wymagań dotyczących wyposażenia wnętrza. Jednak co zrobić, aby pokój był urządzony skromnie, ale i zachęcająco? Jak sprawić, aby pokój był chętnie wynajmowany?
Pokój studencki powinien być przede wszystkim przystosowany do nauki. Obowiązkowe jest zatem biurko oraz krzesło. Te dwa elementy nie muszą być drogie, ale zdecydowanie powinny być wygodne, czyli należy wziąć pod uwagę wszelkie rady dotyczący ergonomii pracy przy komputerze, ponieważ osoba wynajmująca na pewno będzie ten komputer posiadała. Ponadto, jak wiadomo, niezbędne jest łóżko. Wystarczy pojedyncze, wąskie, ale zadbajmy o dobry materac, aby sen był przyjemnością, a nie katorgą. O pościel zwykle dba sam wynajmujący, dlatego tą kwestią nie trzeba sobie zawracać głowy.
Trzeba pamiętać o odpowiednim oświetleniu – to warunek konieczny do komfortowej nauki. Na biurku powinna znajdować się lampka, natomiast górne światło jest już sprawą drugorzędną. Byłoby dużym plusem, gdyby miało opcję regulacji ilości światła, aby móc samodzielnie dostosować je do sytuacji.
Biurko, łóżko i oświetlenie już wystarczą, aby mieszkanie w pokoju studenckim było możliwe. Lecz warto zadbać o dodatkowe udogodnienia, takie jak szafa i półki. Półki przydadzą się do trzymania na nich książek, a szafa do przechowywania ubrań. Zapewne student poradzi sobie bez tego, ale wówczas w pokoju może pojawić się bałagan, a raczej tego byśmy nie chcieli.
Warto też pokusić się o dodatki, ponieważ mogą pomóc zachęcić do wynajmu. Wiele osób szuka pokoju z roletami, więc i ten element możemy umieścić, zwłaszcza że nie jest to droga przyjemność. Oprócz tego można pomyśleć o firankach i zasłonach, ewentualnie przytulnym dywaniku, aby pokój nabrał domowego charakteru.
Nie wolno przesadzać z wystrojem. Każdy ma inny gust i trzeba pozwolić, aby dana osoba sama urządziła się tak, jak lubi. Zapewniajmy podstawowe wyposażenie i dodajmy, że w razie potrzeby jesteśmy w stanie dokupić brakujące elementy. Wtedy do takiego ugodowego właściciela będą się ustawiały wręcz kolejki chętnych.