Jak zaoszczędzić przestrzeń w mieszkaniu?

Jak zaoszczędzić przestrzeń w mieszkaniu?

Niewielka powierzchnia mieszkalna to problem, który dotyczy wielu z nas. W małym mieszkaniu dużo trudniej ulokować wszystkie niezbędne rzeczy, których wcale nie ubywa wraz z metrażem mieszkania. Większa przestrzeń jest też bardziej komfortowa – lepiej żyje się w przestronnym mieszkaniu. Jak więc urządzić je, by czuć się w nim swobodnie?

Małe mieszkania zwykle nie dają wielu możliwości wygospodarowania dodatkowej przestrzeni. Możemy jednak wyposażyć je tak, by nie zabierać jej tam, gdzie nie jest to niezbędne.

Po pierwsze – każdą wnękę, którą znajdziemy w murach naszego mieszkania warto zaaranżować tak, by pełniła rolę szafy lub szafki. Dzięki temu będziemy mogli ograniczyć ilość mebli, które zabierają najwięcej miejsca. Po drugie, jeśli w naszym mieszkaniu znajdują się schody, powinniśmy wykorzystać przestrzeń, która znajduje się za nimi. Możemy tu stworzyć nawet niewielką garderobę, co wyeliminuje konieczność zakupu szafy wolnostojącej.

Stół –jest nieodzownym elementem każdego domu i mieszkania. Pamiętajmy jednak, że mebel w kształcie kwadratu lub prostokąta będzie bardziej ustawny niż stół okrągły, którego nie wpasujemy w żaden kąt mieszkania. Jeśli jego powierzchnia jest naprawdę mała, możemy zdecydować się na stół składany, który z jednej strony mocuje się do ściany. W każdej chwili możemy go złożyć i rozłożyć.

Miejsce na meblach – na górnych powierzchniach mebli (np. szaf) możemy ustawić kosze lub pudła, w których ukryjemy niepotrzebne na co dzień rzeczy. Jeśli nasze mieszkania są wysoki, możemy wybierać meble z nadstawkami – zaoszczędzimy w ten sposób dużo miejsca na podłodze.

Miejsce w meblach – zadbajmy o to, by wybierane przez nas meble były jak najbardziej pojemne. Bądźmy kreatywni: wykorzystujmy wewnętrzną stronę drzwiczek od szaf i szafek (np. montując na nich haczyki), kupujmy otwierane pufy, a telewizor wieszajmy na ścianie, zamiast ustawiać go na meblach.

Jeśli interesują Was inne porady, znajdziecie je tutaj.

Photo credit: librarygrrrl / Foter / (CC BY-NC-ND 2.0)

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *