Jakie firany najlepiej wybrać?

Jakie firany najlepiej wybrać?

Firany, choć przez wielu niedoceniane i na co dzień niedostrzegane, są bardzo istotnym elementem dekoracji wnętrz. Powinniśmy jednak wiedzieć, że ostateczny efekt jest uzależniony nie tylko od wybranego przez nas wzoru i koloru, ale także od rodzaju i właściwości materiałów, z jakich firany zostały wykonane.

Firany żakardowe

Jednym z najpopularniejszych, od dawna stosowanych materiałów jest żakard. Firany żakardowe wykonuje się najczęściej z poliestrowych nici, czasem z domieszką włókien bawełny. Żakard dobrze przepuszcza światło słoneczne, dzięki czemu nadaje się on również do zacienionych pomieszczeń.

Do głównych atutów żakardu należy też bardzo duża trwałość i bogactwo wzorów. Co więcej, w zależności od wybranego wzoru i gęstości splotu, firany żakardowe można powiesić niemal w każdym pomieszczeniu. Minusem żakardu może być jednak fakt, że jest on podatny na osadzanie się kurzu, przez co firany wymagają częstego prania.

Firany z woalu

Woal jest tkaniną o mocnym skręcie, którą tworzy się najczęściej z mieszanki włókien sztucznych i bawełny. Firany z woalu niezbyt dobrze przepuszczają światło słoneczne, więc będą idealne do pomieszczeń, w których chcemy ograniczyć jego ilość.

Firany z woalu zwykle dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach, w tym również z finezyjnymi zdobieniami. Przed zakupem powinniśmy jednak mieć na uwadze, że woal najlepiej prać ręcznie, a firanki zazwyczaj wymagają prasowania.

Firany z organzy

Tradycyjnie organza była tkaniną z jedwabnej przędzy, ale obecnie bardzo popularne są też jej odpowiedniki z nylonu, poliestru bądź bawełny. Firany z organzy charakteryzują się dużą przejrzystością i zwiewnością, przez co świetnie sprawdzają się w ciemnych, zacienionych pomieszczeniach. Co więcej, organza dostępna jest w wielu wzorach oraz kolorach, dzięki czemu łatwo możemy wybrać firany pasujące do naszego wnętrza.

Firany z tiulu

Tiul to bardzo delikatny, niezwykle dekoracyjny materiał, wykonywany z naturalnego jedwabiu lub bawełny. Firany z tiulu są zwykle bardzo przejrzyste, więc w świetnym stylu pomogą nam rozświetlić każde pomieszczenie. Pamiętajmy jednak, że tiul należy regularnie prasować, a firanki wymagają systematycznego odkurzania i prania.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *