Jakie zasłony i firany wybrać do pokoju dziecięcego?

Jakie zasłony i firany wybrać do pokoju dziecięcego?

Aranżacja pokoju dziecięcego to szczególnie trudne wyzwanie. Pomieszczenie musi zapewniać nie tylko miejsce do spania czy zabawy, ale również do nauki. Ponadto musi być przytulne i atrakcyjne dla malucha. Dlatego właśnie należy zwrócić szczególną uwagę na każdy element aranżacji, w tym również na dekorację okienną. Oto kilka wskazówek, które pomogą nam skutecznie i ciekawie zaaranżować okno w pokoju dziecka.

Dobór materiału

Poszukując gotowych zasłon lub materiału z którego je uszyjemy, warto wybrać taki, który dobrze znosi pranie w wysokich temperaturach. Wszystkie tekstylia w pokoju dziecięcym są narażone na kłopotliwe zabrudzenia, o jakie bardzo łatwo w trakcie dobrej zabawy np. z farbkami czy plasteliną. Dlatego aby zasłony prezentowały się znakomicie, musimy zapewnić sobie możliwość ich prania, bez obaw o kurczenie czy strzępienie się materiału. W tym przypadku możemy postawić zarówno na tkaniny sztuczne oraz naturalne.

pokój dziecięcy

Skuteczne zaciemnienie

Małe dzieci często ucinają sobie drzemki w ciągu dnia, dlatego aby stworzyć dla nich odpowiednie ku temu warunki, należy skutecznie zaciemnić wnętrze. W tym celu możemy postawić np. na zasłony z podszewką. Inną możliwością jest dobranie rolet do zasłon z lekkiego materiału. W takim przypadku rolety będą zaciemniały okno, a zasłony będą pełniły funkcję dekoracyjną.

toys-327747_1280

W dziecięcym świecie

Nawet jeśli w aranżacji wnętrz hołdujemy eleganckiemu minimalizmowi, urządzając pokój dziecka powinniśmy wyjść poza utarte schematy. W stylizacji tego pokoju prym wieść powinny akcenty czysto dziecięce, czyli atrakcyjne wzory oraz żywe kolory. Warto postawić na motywy z ulubionych bajek malucha – takie elementy sprawią, że pomieszczenie będzie dla niego przyjaznym otoczeniem i z pewnością pobudzą dziecięcą wyobraźnię. Kolorystykę oraz motywy na firanach czy zasłonach warto dobrać do tej, jaka jest zastosowana na pościeli oraz innych tekstyliach. Dzięki temu kompozycja będzie spójna. Nie zapominajmy też o słuchaniu swojej pociechy – nawet jeśli maluch upiera się przy kolorze, którego nie lubimy.

Więcej inspirujących pomysłów znajdziesz w artykule: Ubieramy okna, czyli jakie firany i zasłony wybrać?

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *