Kominek – ozdoba czy sposób na ogrzanie domu?

Kominek – ozdoba czy sposób na ogrzanie domu?

Kominek – to jeden z takich elementów, który chciałby mieć w domu praktycznie każdy. Przyjemne ciepło i blask ognia w salonie dodadzą uroku każdemu wieczorowi, a i zima stanie się jakaś taka bardziej znośna. Niektórzy patrzą na kominek poprzez pryzmat taniego źródła ciepła, a inni z kolei ze względu na szereg obowiązków z kominkiem związanych, nigdy nie zdecydują się na takie rozwiązanie. To jak to jest z tymi kominkami?

Współcześnie kominki można podzielić na 3 główne kategorie, które różnią się technologicznie od siebie, więc wybór jednej z nich będzie przeważał o roli, w jakiej chce się wykorzystać to domowe palenisko.

Pierwszą grupę stanowią kominki otwarte, które są najstarszym rozwiązaniem. Są to konstrukcje najczęściej murowane, w którym pozostaje swobodny dostęp do paleniska (a więc i ognia), czasem stosuje się tutaj kraty lub kratkowane drzwiczki ochronne. Kominki otwarte charakteryzują się niewielką efektywnością grzewczą, dlatego też obecnie traktowane są raczej jako element dekoracyjny, z którego korzysta się bardzo okazjonalnie.

kominek

Kolejnym etapem ewolucji paleniska domowego są kasety kominkowe, które wykorzystuje się przy już istniejących kominkach w domach i mieszkaniach. Kaseta kominkowa wstawia się do pierwotnej komory spalania, tak więc wymaga to dobrania odpowiedniego modelu, jak i oczywiście montażu oraz adaptacji. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość osiągnięcia znacznie lepszej wydajności cieplnej, przy wykorzystaniu już istniejącej konstrukcji kominka wraz z kominem. Jest to także rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze, gdyż komora spalania zostaje tutaj oddzielona drzwiczkami z żaroodpornego szkła. Przy poprawnym dobraniu stylistyki kasety do już istniejącej zabudowy kominka, całość również może pełnić funkcję ozdobną i z pewnością doda uroku w każdym salonie.

kominki extradom

Ostania, a zarazem najbardziej zaawansowana technicznie kategoria to konstrukcje palenisk domowych oparte na wkładach kominkowych, które mogą stanowić źródło ciepła w systemach ogrzewania powietrza lub też w wodnych instalacjach ogrzewania. To właśnie na takie konstrukcje decydują się osoby, które w kominku widzą ważny element związany z ogrzewaniem całego domu. Jednak ze względu na konieczność poprowadzenia sieci grzewczej od kominka, konstrukcje te najlepiej zaplanować już w trakcie budowy domu.

W przypadku systemu ogrzewania powietrznego, poprzez sieć kanałów wentylacyjnych kominek może nagrzewać wiele pomieszczeń jednocześnie – ciepłe powietrze będzie wydobywać się bezpośrednio z kratek wentylacyjnych

W przypadku wkładów kominkowych opartych na płaszczu wodnym całość przypomina klasyczną instalacje ogrzewania wodnego z centralnym kotłem grzewczym. Woda zebrana w płaszczu wodnym ogrzewana jest z ciepła kominka (oczywiście nagrzewa tez pomieszczenie, w którym się znajduje) i przekazywana jest następnie do grzejników w całym domu. Dlatego też kominki z płaszczem wodnym bardzo często łączone są z innymi źródłami ciepła, jak kotły na paliwo stałe – przy czym nie powinny być stosowane jednocześnie.

kominek

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *