Pop-art w mieszkaniu

Wszyscy znamy Andy’ego Warhola i jego słynne poczwórne zdjęcie Marylin Monroe. Warhol to ikona i główny przedstawiciel pop-artu – powojennego prądu artystycznego. Ten styl narodził się jako odpowiedź na rosnący w siłę konsumpcjonizm i rozwijającą się reklamę. Jednak ze sztuki przeszedł także do wystroju wnętrz. Od tego czasu można spotkać pop-art w wielu domach.

Styl pop-art propaguje produkty i symbole wytworzone przez cywilizację i kulturę popularną. Projektując takie wnętrze powinniśmy zrezygnować z naturalnych materiałów. Wybierzmy plastik, akryl, pleksi, skaj czy lureks. Dotyczy to nie tylko ozdób i dodatków, ale także mebli. Jeśli drewno, to tylko w nienaturalnych barwach. Jeśli chodzi o kolory, to powinny być nasycone, mocne i jaskrawe. Najlepszym wyborem będą czerwienie, fiolety, zielenie, pomarańcze i żółcie. Bardzo dobrze będzie się prezentowało wnętrze z białymi ścianami i bardzo kolorowymi meblami i dodatkami.

Meble powinny być wykonane z tworzyw sztucznych i występować w jak najintensywniejszych kolorach. Mogą mieć bardzo proste lub też udziwnione kształty. Możemy zastosować zarówno formy surowe i kanciaste, jak i bardziej zaokrąglone, faliste i łagodne. Ważne, aby wyglądały nowocześnie.

Na podłodze sprawdzą się najlepiej kolorowe panele w geometryczne wzory, na przykład romby, trójkąty, koła. Dobrze wyglądać będzie także biała terakota lub linoleum, jako tło dla bardzo kolorowego dywanu i mebli.

W pop-arcie mamy dużo dodatków, ozdób i bibelotów. Nie muszą one wcale pasować do siebie idealnie. Wystarczy, że będą tworzyły oryginalne zestawienie. Oczywiście bardzo ważne są kolory. Na ścianach możemy powiesić obrazy i rysunki w stylu Andy’ego Warhola, inspirowane postaciami z kreskówek lub znanymi osobami i markami. Wypełnijmy przestrzeń jaskrawymi pufami, fotelami o kosmicznych kształtach, plastikowymi misami, czy kolorowymi wazonami.

W pewnym sensie wnętrze w stylu pop-art ocierać się będzie o kicz. Ale jest to ponadczasowy kierunek w sztuce, dlatego ten efekt jest zamierzony. Pop-art w pokoju z pewnością będzie działał pobudzająco. Ten styl jest dynamiczny i radosny. Jest też przeznaczony dla osób odważnych.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *