Strefa wypoczynkowa w ogrodzie – jak ją zaaranżować?

Strefa wypoczynkowa w ogrodzie – jak ją zaaranżować?

Odpoczynek na leżaku, z książką w dłoni i w otoczeniu pięknych roślin – jeśli chcesz zaaranżować wymarzone miejsce do relaksu we własnym ogrodzie, sprawdź o czym należy pamiętać na etapie planowania strefy wypoczynkowej. Kilka skutecznych aranżacyjnych trików sprawi, że wypoczywając na własnej działce, będziesz się czuł znakomicie.

Aranżacja ogrodu wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Na działce należy bowiem znaleźć miejsce na część reprezentacyjną, miejsce do parkowania samochodu, strefę gospodarczą, kącik dla dzieci. W tym wszystkim należy jeszcze uwzględnić miejsce do wypoczynku. Jak to zatem zrobić?

Zacznij od podstaw

castle-park-806854_1280

Nie ma jednej ogólnej recepty na zaaranżowanie miejsca do wypoczynku – wiele zależy od twoich własnych preferencji oraz od warunków architektonicznych posesji. Jednak aranżacja miejsca wypoczynkowego rządzi się pewnymi prawami. Przede wszystkim miejsce to powinno być chociaż częściowo osłonięte przed słońcem – możesz zdecydować się na całkowite zadaszenie lub np. postawić na zwijane markizy. Ciekawym rozwiązaniem są markizy umieszczone na drewnianej konstrukcji, ponieważ dodają one całej aranżacji charakteru.

Jeśli zdecydujesz się ulokować strefę wypoczynkową w pewnym oddaleniu od domu, dobrym rozwiązaniem będzie np. altanka

Utwardzone podłoże

W miejscu wypoczynkowym należy zadbać o przygotowanie podłoża. Możesz wybrać np. efektowne płyty betonowe – będą one doskonale komponować się z nowoczesnymi bryłami budynków. Z kolei w rustykalnie urządzonych ogrodach świetnym dodatkiem będzie podłoże wykończone przy użyciu drewnianych lub kompozytowych. Z kolei za pomocą kostki brukowej można ułożyć efektowne mozaiki.

Rośliny

tulips-2544_960_720

W miejscu, gdzie wypoczywasz w swoim ogrodzie, nie może zabraknąć roślin ozdobnych. Dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju trawy ozdobne – nie tylko wyglądają znakomicie, ale też pod wpływem wiatru będą przyjemnie szumieć. Ponadto doskonale sprawdzą się też takie rośliny, lawenda, bodziszek, geranium czy pelargonia – kwiaty te nie tylko pięknie wyglądają i pachną, ale też odstraszają komary. Więcej ciekawych porad na temat doboru roślin do miejsca, w którym wypoczywasz, znajdziesz w artykule: Aranżacja ogrodu w stylu angielskim.

Wybór mebli ogrodowych jest kwestia indywidualną – w ofercie producentów znajdziesz najróżniejsze modele. W pobliżu miejsca wypoczynkowego warto jednak uwzględnić jeszcze miejsce na grilla lub kominek, dzięki czemu w trakcie spotkania towarzyskiego w ogrodzie osoba przygotowująca posiłek nie będzie odosobniona.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *