Styl art déco

Meble w stylu lat 20. i 30. XX w. o fantazyjnych, geometrycznych kształtach, papierowe tapety, miękkie, opływowe kanapy oraz tkaniny w głębokich, nasyconych barwach. Połączenie elegancji z komfortem użytkowania, funkcjonalności z estetyką. Nie, to nie jest kadr opisujący pokój ze starego, czarno-białego filmu. To współczesne wnętrze w stylu art déco.

Chociaż art déco jest stylem, można już powiedzieć, historycznym, z 1 poł. XX w., to współcześnie obserwujemy jego tryumfalny powrót. Kiedyś stanowił oręż w walce z procesami industrializacji zachodzącymi w społeczeństwie – a dokładnie z „masowym” designem, wytwarzającym meble na rynek taśmowo, skupiając się głównie na szybkości ich wyprodukowania i wartości użytkowej. Wartość duchowa mebli, ich urok i stylowość szły w cień – dlatego art déco po raz pierwszy tak naprawdę wziął się za projektowanie mebli z uwzględnieniem nie tylko ich funkcji, ale również ich wpływu na otoczenie, estetykę i komfort życia. Ponadto był odpowiedzą na styl secesji, który to z kolei skupiał się jedynie na wyrafinowanych, skomplikowanych kształtach, jakby zapominając o funkcji użytkowej. Art déco znalazł ideane rozwiązanie – piękno w w funkcjonalności.

Meble w stylu art déco zamykają swoją estetykę w wartości użytkowej i przez nią też swoje piękno wyrażają. Właśnie tym niezastąpionym połączeniem tak bardzo nas urzekają, stając się coraz popularniejsze w Polsce i na świecie. Lubią wieloelementowość, ale zawsze dążącą do jednej, wspólnej całości. Jeśli piękno ma być użyteczne, to meble w stylu art déco muszą być przede wszystkim solidne – popularne materiały to drewno harmonijne połączone z akcentami metalu. Jeśli w wyobraźni ukazuje nam się przedwojenny amerykański film, w którym detektyw zajmuje obszerny gabinet ze wspaniałym, drewnianym biurkiem, tapetą w geometryczne wzory i okrągłą lampą na suficie, to nasze skojarzenia idą w dobrym kierunku, wydobywając wszystko, co najlepsze w stylu art déco.

Styl art déco nigdy nie wydawał na świt produktów identycznych, schematycznych ani masowych – dlatego jest prawdziwą perełką, dzięki której jeden pokój urządzony w takiej stylistyce nigdy nie będzie taki sam, jak inny.

 

 

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *