Styl rustykalny, czyli recepta na przytulne wnętrze

Styl rustykalny, czyli recepta na przytulne wnętrze

Sielska atmosfera, zdobienia i dekoracje utrzymane w tradycyjnym wzornictwie, dużo drewna i ozdobnych tkanin – styl rustykalny, nazywany inaczej wiejskim to kwintesencja przytulności. Wnętrza urządzone w tym stylu wręcz zachęcają do zwolnienia rytmu i odpoczynku w domowych pieleszach. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zaaranżować wnętrze właśnie w rustykalnej stylistyce.

Jeśli wciąż poszukujesz inspiracji do zaaranżowania swojego domu, styl rustykalny może być wnętrzarskich strzałem w dziesiątkę. W oparciu o rustykalne wzornictwo z pewnością zaaranżujesz wnętrze, w którym poczujesz się jak w domu.

Drewno w roli głównej

Znakiem rozpoznawczym rustykalnych wnętrz jest przede wszystkim drewno. Najlepiej, aby drewno miało wyraźnie zarysowany rysunek słojów lub było postarzane. Niezwykle efektownie prezentują się deski stropowe – możesz je wykonać zarówno z naturalnych belek dekoracyjnych, jak i z tych wykonanych z tworzywa sztucznego, które bardzo dobrze imitują drewno. Taki element dekoracyjny podkreśli sielski charakter aranżacji. Podobnie podłoga w stylu rustykalnym powinna być wykonana z drewna lub paneli podłogowych o wyraźnie widocznej fakturze.

Barwy

bedroom-389254_1280

W pomieszczeniach o rustykalnej stylistyce dominują jasne barwy – biel, delikatne szarości oraz beże. Ściany najczęściej są malowane na biało, dzięki czemu wnętrza są jasne i wydają się przestronniejsze. Meble również mogą mieć bieloną powierzchnię lub barwę naturalnego drewna.

Dekoracje

Elementy dekoracyjne powinny podkreślać sielski charakter stylizacji, dlatego można z powodzeniem wykorzystać tkaniny zdobione ludowymi wzorami (także na ścianach). Utrzymane w takiej stylistyce narzuty, poduszki dekoracyjne, koce oraz zasłony z pewnością sprawią, że w pomieszczeniu zapanuje atmosfera sprzyjająca odpoczynkowi. Ponadto nieocenionym dodatkiem będą stylizowane porcelanowe dzbanki, wazony oraz zastawa. Równie efektownie będą się prezentować różnego rodzaju wiklinowe kosze lub wykonane z trawy morskiej, a także druciane koszyki, w których możesz przechowywać np. dodatkowe poduszki dekoracyjne czy koce.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *