Wybieramy karnisze

Wybieramy karnisze

Wydawać by się mogło, że wybór karnisza do pokoju to kwestia kilku minut, Tymczasem w sklepie okazuje się, że wybór jest przytłaczający. Karnisze różnią się niemal wszystkim, materiałem wykonania, mechanizmem oraz stylem dekoracyjnym.

System karniszy

Niegdyś w naszych domostwach królowały niepodzielnie karnisze szynowe. Na szynach ukrytych za metalową listwą spoczywały charakterystyczne żabki. Obecnie modne są rozwiązania oparte na drążkach przymocowanych do ściany lub sufitu za pomocą wsporników. Na drążek nawleczone kółka wraz z przymocowanymi żabkami. Należy zaznaczyć od razu, że wcale nie jesteśmy skazani na szeroko rozpowszechnione żabki. W zależności od systemu dysponujemy tu różnymi innymi technikami zapięć: agrafki, przelotki, tunele, szelki, wstążki czy też zawieszki w postaci haczyków. Jak widać, opcji jest sporo, wybór warto poprzedzić krótkim testem i wybrać ten najbardziej dla nas wygodny.

Materiały

Jeśli wybieramy karnisze klasyczne, jesteśmy praktycznie skazani na metal, w przypadku jednak karniszy drążkowych możemy zamiast nowoczesnego metalu wybrać bardziej naturalny materiał, czyli drewno. Drewno szczególnie pasuje do wnętrz, w których jest już sporo tego materiału, wzmacniając rustykalny efekt.

Kolor

  • Mosiądz antyczny czy matowy nikiel lub chrom to bardzo popularne rozwiązania – głównie przez wzgląd na ich uniwersalność. Taka kolorystyka bowiem pasuje niemal do każdego wnętrza
  • Kolor stalowy (inox) świetnie przyjmie się we wnętrzach o nowoczesnym wykończeniu. Komponuje się dobrze zarówno z granitem, jak i   ciemnym drewnem, ale również ze szkłem.
  • Antracyt jest kolorem dosyć ciepłym i przyjemnym. Dobrze wygląda wśród ciemniejszymi odcieniami brązu, ale można również pokusić się o skontrastowanie nim jasnych pomieszczeń
  • Złoto to propozycja dla tych, którzy cenią dekoracyjność i klasyczny luksus wnętrz
  • Biel, czerń dobrze wygląda zarówno w klasycznych rozwiązaniach, jak i bardziej modernistycznych czy nowoczesnych aranżacjach. Są to kolory ponadczasowe, eleganckie i prestiżowe.

Montaż

Aby usprawnić sobie montaż warto zakupić karnisze regulowane. Dzięki temu łatwiej nam będzie zamocować karnisz bez ryzyka pomyłki. Karnisz regulowany zawsze też można zdjąć i nałożyć go gdzie indziej, co daje sporą oszczędność.

zdjęcie:  tiredcynic, licencja: CC BY-ND 2.0

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *