Wybór stylu

Przygodę z aranżacją wnętrza warto rozpocząć od kluczowego pytania – w jakim stylu chcemy je urządzić?  Czy marzy nam się tradycyjne, przytulne mieszkanie rodem ze wspomnień z domu naszej babci? Czy lubimy gromadzić detale, łączyć kolory i style? A może fascynuje nas piękno skandynawskiego designu lub jesteśmy ceniącymi minimalizm perfekcjonistami? Na wszystkie te pytania warto sobie odpowiedzieć na długo przed rozpoczęciem urządzania naszego mieszkania/domu, biorąc pod uwagę nawet najmniejsze  szczegóły. Nie ma co się łudzić, że coś „wyjdzie samo”, albo olśni nas już w trakcie prac. Jeśli chcemy, aby nasze domowe zacisze nie sprawiało wrażenia przypadkowości i chaosu, przemyślane wybranie preferowanego stylu jest najlepszym rozwiązaniem.

Stylów mamy wiele, szczegółowo opiszę je w następnych wpisach, a poniżej krótko scharakteryzuję kilka najważniejszych, aby początkujący projektanci wiedzieli, z czym się będą musieli zmierzyć:)

STYL EKLEKTYCZNY – bardzo dobry dla osób, którym ciężko wybrać pomiędzy tradycją a nowoczesnością – eklektyzm łączy w sobie bowiem oba te elementy. Jednak jest to wybór nie dla osób początkujących – nieuważne połączenie kontrastów może stworzyć wrażenie chaosu i bałaganu – dlatego trzeba być ostrożnym.

STYL SKANDYNAWSKI – skandynawski design robi ostatnio furorę w naszym kraju ze względu na swoje minimalistyczne piękno i jest coraz bardziej pożądany. Surowe wnętrze charakteryzuje silny funkcjonalizm, lubiany przez ludzi zapracowanych, żyjących szybko i intensywnie. Mimo prostoty ważne są wykańczające efekt detale.

STYL NOWOCZESNY – styl dla minimalistów nie lubiących zbyt wielu dodatków i detali,ceniących szerokie zastosowanie nowoczesnych technologii. Przy wyborze tego stylu również należy bardzo uważać, aby nie przesadzić i nie zamienić naszego mieszkania w biuro. Aranżacją rządzi naczelna zasada – dążenie do uniknięcia podziałów we wnętrzu poprzez wykreowanie jak największego pola otwartej przestrzeni.

STYL MINIMALISTYCZNY – przywędrował do nas aż z Japonii. Tam właśnie wszystkie pomieszczenia charakteryzuje absolutny minimalizm, połączony z silnym naturalizmem, funkcjonalnością i brakiem jakiejkolwiek przesady czy nadmiaru.

Jak już wspominałam, nie są to wszystkie style, a jedynie kilka najważniejszych, co już zapewne dla osób nie mających wcześniej żadnego doświadczenia z aranżacją wnętrza może wydawać się bardzo trudnym wyborem. Jednak nie warto się obawiać – wybór stylu zależy tylko i wyłącznie od naszych wewnętrznych preferencji, charakteru, stylu życia. Zastanawiając się nad tym dłużej, urządzimy wnętrze doskonale komponujące się z nami.

Przeœlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *